Přiznejme si, že adventní čas má někdy možná větší kouzlo než samotný Štědrý den. Ten je sice vrcholem Vánoc a celého našeho snažení, ale trvá jen 24 hodin. Oproti tomu advent si můžeme užívat celé čtyři týdny. Vyzdobit si domov je pro většinu z nás součástí tradic. Vytvořte si vánoční dekorace sami, o to větší radost z nich budete mít.

Výzdobu nemusíme mít kompletní hned první víkend. Výjimkou je adventní věnec, abyste nezmeškali možnost zapálit o první adventní neděli svíčku. Určitě doporučuji si promyslet téma či barevnost a použité materiály předem a v naplánovaném duchu pořídit i věnec. S ostatními dekoracemi nemusíte spěchat a můžete si užívat, každý týden něco přikoupit nebo vyrobit. Já se letos rozhodla pro modrou a zlatou, jako základní barvy, šampaň a bílou pro doplnění. Všude přítomnou zelenou, která je součástí větviček jehličnatých stromů nepočítám, ta je tak nějak automatická.

V jednoduchosti je krása

Nekombinujte příliš mnoho barev a materiálů, vzniká pak chaos a interiér vypadá neuspořádaně. Stačí dvě základní barvy a k nim pak doplnit něco neutrálního nebo pracovat s odstíny základních barev.

Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace

Nebojte se pustit se do vyrábění sami. Nemusíte samozřejmě vyřezávat svícen nebo malovat vánoční ozdoby. Nakupte si polotovary a pak je jen dotvořte. Výhodou je, že dnes jich můžete nakoupit v kamenných i internetových obchodech až neuvěřitelné množství. Co třeba ušít si ubrus a koupit si ve stejném dekoru i polštářky na gauč? Je to drobnost, ale celý interiér to krásně propojí. Na úvodní obrázku jsou v pozadí polštářky vidět.

Hezké a přitom praktické

Nakoupit látku a nitě na ubrus, pěkně aby všechno ladilo. Můžete použít jakoukoli látku, která se vám líbí, ale je lepší, když má trochu větší gramáž a tuhost, aby se příliš nemačkala. Hezké může být i látky vrstvit. Já jsem zvolila oboustrannou, bílá je svěží, zlatá je slavnostnější. Stejně tak by se mohl použít třeba bílý ubrus a na něj ušít pruh z modrého bavlněného plátna s vánočním motivem.

Tipy na další vánoční dekorace

Vytvořit hezký adventní věnec nemusí být komplikované, stačí hezký tác, čtyři svíčky, pár větviček a vánočních ozdob. Stejně tak věnec na dveře nebo na zeď. Kupte polystyrenový kruh, obalte ho větvičkami, ozdobte mašličkami z bílé a zlaté látky. Nebo si kupte stromek z proutí, nastříkejte ho zlatým sprejem a tavnou pistolí přilepte různé ozdoby.

Říká se, že nic neudělá větší radost než vlastnoručně vyrobený dárek, to stejné platí o vánoční výzdobě doma. A když zapojíte děti, je výsledek kouzelný. Nechte vyniknout jejich i svoji fantazii.


Návod jak vyrobit doma hezký adventní věnec si můžete přečíst v našem článku o vánočním tvoření. Hezký výběr povlaků, látek a galanterie na internetu můžete najít například na e-shopu Darre.cz nebo si vyberte dekorační polštářky na DecoDoma.cz. Inspirovat se můžete i na jejich blogu, kde najdete spoustu nápadů pro vaši domácnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close