Dovolená není jen výsadou letních měsíců a cesta za teplem nemusí nutně znamenat dovolenou u moře. Pokud někdy v zimě zatoužíte po teplu, ale nechcete cestovat přes půl světa, zvolte jednodušší řešení – termální lázně.

Nabídka doma i v blízkém zahraničí je bohatá a ocení ji zejména ti, kdo neradi létají. Sednout do auta a vyrazit, třeba jen na víkend, je snadné. My jsme tuto zimu zavítali do maďarského Sárváru. A stálo to za to.

Sárvár

Malé městečko v západní části Maďarska s krásným Nádasdyho hradem uprostřed. Do Rakouska je to odtud blíž než do Budapešti. Ale vraťme se k hradu, milovníky historie a tajemství určitě upoutá jméno jednoho z vlastníků, Ferenc Nádasdy. Ten byl manželem Alžběty Báthoryové známé jako Čachtické paní. Ale záhady tu nehledejte, hradu dominuje expozice dějin husarského vojska. Krásné barokní fresky i možnost vystoupat ve věži až do podkroví mohou být příjemným zpestřením pobytu v Sárváru.

Procházku městem můžete obohatit i návštěvou zámeckého praku, kostela a nebo arboreta. Únavy se nemusíte bát, vše je blízko a na absolutní rovině. I v zimě má město svoji atmosféru, my jsme potkali záhony kvetoucích macešek na konci ledna. A to i přesto, že teploty padaly mírně pod nulu a foukal studený vítr.

Termální lázně

A co samotné termální lázně? Jedním slovem: krása. Několik bazénů s léčivou teplou vodu (vhodnou k léčbě pohybového ústrojí), je doplněno bazény s masážními tryskami, plaveckým bazénem, bazény pro malé i větší děti, tobogány. Občerstvení je všudypřítomné a pokud jste ubytováni v hotelu vedle bazénů, můžete z pokoje až k vodě dojít v županu. Pro ještě lepší relax si můžete vybrat z nejrůznějších masáží a procedur. Na léto je otevřený i rozlehlý venkovní areál se spoustou aquaparkových atrakcí. Pokud hledáte relax, opravdu je Sárvár dobrou volbou.

Sárvár bazény
Termální lázně – soustava bazénů

My jsem strávili čtyři dny v hotelu Park Inn. A při hodnocení mi nezbývá než jim dát plný počet bodů. A to jak úrovni personálu a tak bazénů. Domluvíte se německy, anglicky, ale jsou zde zvyklí právě i na českou klientelu a většina číšníků a recepčních mají základy i našeho jazyka. Všichni byli milí, ochotní, srdeční a to je další důvod, proč se člověk do Sárváru rád vrátí.


Maďarská slova nám znějí cize, ale i maďarština skládá názvy z více slov. Jen pro zajímavost, co znamená slovo Sárvár. Slovo „Sár“ označuje v maďarštině bláto a „vár“ potom znamená hrad (Zdroj: Wikipedia.org). Tak to by sedělo, léčebné bahno a prameny, hrad uprostřed města, které bylo v minulosti obklopeno bažinami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close