Vyvýšené záhony jsou dnes moderní. Není divu, nejen že jsou zajímavým a neokoukaným estetickým prvkem, kterým lze snadno oživit zahradu, jsou i praktické. K jejich popularitě je hned několik důvodů. A protože nejlepší je osobní zkušenost, pustila jsem se do pěstování i já. Volba padla na jahody a bylinky.

Vyvýšený záhon dnes můžete zakoupit ve většině prodejen se zahrádkářskými potřebami. Na výběr jsou kovové, plastové i dřevné a to v různých rozměrech i kvalitě. Samotné sestavení záhonu je jen začátkem. Následuje věda, kterou bych nazvala vrstvení. Ale nebojte se, vše lze snadno nakoupit. Vrstvy mají za úkol zajistit optimální prostředí pro růst rostlin. Drenážní vrstva odvádí přebytečnou vodu, filtrační vrstva zabraňuje zanesení půdy do drenážní vrstvy, půdní směs poskytuje živiny a mulčovací vrstva pomáhá udržovat vlhkost a potlačovat plevel.

A jaké jsou důvody, proč si pořídit vyvýšené záhony?

1. Drenáž umožňující odvodnění

Vyvýšené záhony umožňují lepší odtok vody než tradiční záhony na úrovni půdy. To je užitečné pro většinu rostlin, které preferují dobrou drenáž, půda se vyhne přemokření a sníží se tím riziko hniloby kořenů. Na druhou stranu ale pozor, při vysokých teplotách půda i rychleji vysychá. Na to je potřeba myslet a přizpůsobit tomu zálivku.

2. Kontrolovaná půda a živiny

Vyvýšené záhony umožňují přesněji kontrolovat půdu a živiny, které jsou dostupné rostlinám. Můžete snadno přizpůsobit půdní směs nebo hnojiva podle potřeby, aby byl zajištěn optimální růst a výnos plodů. Z těchto důvodů jsem do vrstvy s půdní směsí volila mix kompostu a substrátu určeného přímo pro jahody a v případě druhého záhonu substrátu pro bylinky.

3. Snazší ošetřování a sběr plodů

Vyvýšené záhony umožňují pohodlnější přístup k rostlinám. Oceníte to zejména při sázení i následném odstraňování plevele nebo suchých listů. Nemusíte se hluboko ohýbat nebo při péči o rostliny klečet, na vše snadno dosáhnete. Já jsem volila spíše nižší variantu, ale v nabídce jsou i záhony o výšce, která umožní opravdu komfortní přístup.

Výsadba jahod

4. Menší riziko plevelů

Vyvýšené záhony mají obvykle lepší kontrolu nad plevely. Půda ve vyvýšených záhonech je často čistší a obsahuje méně plevelů než tradiční záhony na úrovni půdy. Díky spodním vrstvám by nemělo dojít k prorůstání plevelů z jiných částí zahrady. Já jsem na jahody zvolila jako poslední vrstvu geotextílii, což plevely v podstatě zcela vyloučilo a zároveň plody jahod neleží na vlhké půdě, nemají proto takový sklon k hnilobě.

5. Estetický vzhled a ergonomie

Vyvýšené záhony mohou být esteticky příjemné a přidat do zahrady vkusný prvek. Mohou být navrženy tak, aby odpovídaly designu vaší zahrady a přispívaly k jejímu celkovému příjemnému vzhledu. A jak už jsem uváděla, vyvýšené záhony umožňují zahradníkovi pracovat ve výšce, která minimalizuje ohýbání se, klečení a celkovou tělesnou námahu.

Pro ilustraci přikládám fotografie, kde je vidět rozdíl v růstu jahod a bylinek po 6ti týdnech. Jahody i bylinky jsou stále po ruce a plevel minimální. Na záhonu kombinuji dva druhy jahod, jak je vidět na fotce, na okrajích jsou jahody převislé, uprostřed běžné, keříkové. Bylinky jsem si vybrala takové, které nejčastěji používám. Kromě petrželky, pažitky, také tymián, rozmarýn a libeček. Přidala jsem mátu, meduňku a šalvěj. U nich ale musím průběžně zasahovat a regulovat jejich velikost, protože mají tendenci se rychle rozrůstat a utlačovat ostatní rostliny. Obecně ale můžu říct, že kromě zálivky a občasného vytržení nějakého menšího plevele, je to bezúdržbové pěstování.


Doba je nakloněna amatérským zahradníkům, vše potřebné lze snadno sehnat. Pokud nechcete ztrácet čas cestou do obchodu, objednejte si přes internet. V eshopech jako na například truhlikov.cz seženete vše potřebné. Drenáž i substráty pro jednotlivé vrstvy, nářadí, ale i semínka či sazenice. Pokud vás pěstitelství baví, můžete přiložit ruku k dílu a produkovat doma vlastní hnojivo. Jak na to se dočtete v článku o Vermikompostéru. Neváhejte a začněte zkrášlovat svoji zahradu, odměnou bude pohled, který vás vždy potěší a zahřeje u srdíčka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close