Abyste se cítili v pohodě i během horkých letních dnů, je důležité dodržovat správný pitný režim. Vysoké teploty a nadměrné pocení mohou způsobit dehydrataci, to může mít negativní vliv nejen na to, jak se cítíte, ale i na vaše zdraví. Následující tři rady vám pomohou udržet si dostatečný přísun tekutin, což by neměl nikdo, a zejména v těchto horkých letních dnech, podceňovat.

Snažíte se dodržovat pitný režim, ale dostat do sebe 2 – 3 litry tekutin denně je pro vás prostě problém? Přinášíme tři jednoduché rady, jak na to.

Pijte pravidelně v průběhu celého dne

To se snadno řekne, ale hůř realizuje. I když všichni víme, že voda je nejlepším způsobem, jak udržet své tělo hydratované, a měli bychom vypít alespoň osm sklenic vody denně (a v horkých dnech ještě více), často na to zapomínáme. Když se řekne tři litry, každý se chytí za hlavu, že je to moc.

Ovšem pokud nalejte vodu do půllitrových lahviček a rozložíte si jejich konzumaci do celého dne, pak to už nevypadá tak děsivě. Nejlepší je postavit si dvě lahvičky hned ráno na pracovní stůl, vypít je do oběda by neměl být velký problém. Další dvě pak po obědě. Než vyrazíte z práce domů, budete mít ze 2/3 splněno. Na doma vám pak už zbydou jen dvě lahvičky. Využít k dodržování pitného režimu můžete běžně prodávanou balenou vodu, nebo si koupit nějakou hezkou designovou láhev, která vám navíc udělá parádu na stole. Nebo si doma nachystejte džbánek, ať máte změnu.

Pokud máte lahvičky na očích, a přesto z nich zapomínáte upíjet, vezměte si na pomoc chytré hodinky. Nastavte si připomínku v pravidelné intervaly a problém se zapomínáním je vyřešen.

Lahve pro pitný režim

Připravujte si pití s předstihem

Abyste na svůj pitný režim nezapomínali, připravte si vše s předstihem. Pokud si nechcete připadat jak rybka v akváriu, která jen stále polyká vodu, využijte svoji kreativitu. Kromě již zmíněného nákupu hezké lahve, můžete využít i různé džbánky či karafy. Vodu oživte bylinkami či citronem. Například kombinace máty, bezového květu a citronu nejen dobře chutná, ale i dobře vypadá. Nebo meduňka, máta a pro barevný efekt přidat ovoce jako třeba rybíz (jak je vidět v úvodním obrázku). Uvidíte, že vás to nakonec začne i bavit. Budete vymýšlet nové kombinace a těšit se na ráno, až si tuto dekoraci vyndáte z lednice.

A že nemáte doma bylinky? Zajděte si do nějakého blízkého zahradnictví, bylinky prodávají často ve většině supermarketů a nebo si je prostě vypěstujte sami. Objednat si je můžete i na eshopu jako je Truhlikov.cz pěkně z pohodlí domova a i s pěknými květináči. I pro nákup lahví mám tip, zkuste Decodoma.cz.

Máta bezinka citron pro pitný režim

Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vody

Kromě pití vody můžete také získávat tekutiny konzumací potravin s vysokým obsahem vody. Zahrňte do své stravy ovoce a zeleninu, jako jsou melouny, okurky, pomeranče a jahody. Obsahují vodu a mohou vás hydratovat a zároveň i ochladit. Myslete i na svůj jídelníček, saláty z čerstvé zeleniny jsou také dobrou volbou v horkých dnech, protože obsahují mnoho vody a živin.

Pozor na nápoje nápojů obsahujících kofein, jako jsou káva, čaj a některé energetické nápoje. Tyto vás spíše odvodní. Alkohol také může způsobit dehydrataci, takže je vhodné ho omezit a nahradit ho vodou nebo nealkoholickými nápoji. Pokud si přesto chcete dopřát kávu nebo alkohol, nemůžete ho počítat do objemu vypitých tekutin v daném dni. Naopak, ještě o to víc je potřeba přidat tekutiny, abyste doplnili deficit, který vám tyto nápoje díky svým odvodňovacím vlastnostem přinášejí.


Uvidíte, že si na pití vody rychle zvyknete. Bylinky, citrón, ovoce je oživení hlavně pro oči. Základem je stále voda. A vy můžete klidně spát, protože dodržujete pitný režim, a přitom do sebe nedostáváte zbytečné kalorie navíc. Pro ty, co řeší množství kalorií, mám tip, podívejte se do rubriky recepty. Nejen, že tam najdete recepty na nízkokalorická jídla, ale také tipy na lehčí pokrmy pro tyto horké dny. Vyzkoušejte třeba Květákové halušky a pokud máte chuť na „sladké“ tak Low carb ovocné knedlíky s jahodami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close