Co dělat když namočíme mobil možná víme, možná nevíme. Každému z nás se to může přihodit a pak panikaříme: Utopený mobil, co nám upadl do vody, polili jsme ho, někdo nám ho omylem polil …

Nebo se vám stane něco tak úžasného, jako že vaše malé dítko usoudí, že moc telefonujete. Dbá totiž o vaše zdraví a ví lépe než vy co je pro vás dobré. V nestřeženém okamžiku se mobilu zmocní a prostě ho vyhodí do záchodu. Moc se nesmějte, to je životní zkušenost, to nevymyslíte. Naštěstí už nedosáhne a splachovadlo a vy máte velkou šanci si svůj mobil vylovit.

Mobil co nejdřív vypnout

Možná to vypadá divně, pokud funguje, proč bych ho vypínal? Protože mokro uvnitř by mohlo způsobit zkrat a mobil poškodit daleko více než bychom chtěli.

Sundat obal a vyndat baterku

Sundejte obal z mobilu, tedy pokud v nějakém obalu mobil nosíte, což dělá většina z nás: A pokud máte starší mobil a jde to, tak vyndejte baterku. Dnes už to není taková samozřejmost jako dříve, ale mrkněte, zda to jde.

Vyndat SIM kartu

Případně i další karty co máte v mobilu. Jednak to lépe vysušíte a druhak ji můžete zatím dát do jiného mobilu (pokud nějaký je k dispozici) a nejste bez spojení se světem. Samozřejmě data v utopeném mobilu tím zatím nezískáte, ale aspoň něco.

Osušit mobil co nejdříve

Otřít, osušit, rukou, tričkem, kapesníkem….. tedy čímkoliv co je po ruce. Pokud jste doma, nejlepší jsou papírové kapesníčky a utěrky, nádherně sají vosu i ze štěrbin. Co nejlépe zkuste vysušit vodu z otvorů a okolo bočních tlačítek, na to jsou právě papírové kapesníčky ideální.

Uzavíratelná krabička s rýží – a s čím dalším?

Teď ta důležitá fáze, sežeňte krabičku, která jde zavřít a je dost velká na váš telefon a rýži (jako normálně suchou, ne že ji uvaříte). Protože právě tam je potřeba mobil dát a zasypat kolem dokola, pak zavřít. Když nemám krabičku, stačí i pytlík nebo to prostě dát do misky, ale tím snižujeme účinnost, protože rýže bude absorbovat vlhkost nejen z našeho mobilu, ale i z okolí.

Rýže pro vysušení - utopený mobil

Počkat 1 – 3 dny – vydržet to

Možná nejtěžší fáze celé akce „utopený mobil“. Protože člověk opravdu chce, aby mu to fungovalo, aby to bylo v pořádku. Je možné to po 24 hodinách zkusit, telefon vyndat a zapnout. Pokud nic, tak raději nechat další čas v rýži.

Co ještě funguje na utopený mobil?

Místo rýže je prý ještě lepší silikonové kočičí stelivo nebo silica gel. To jsou ty malé sáčky s průhlednými kuličkami, které najdete občas přibalené u bot, oblečení a některého jídla jak jsou třeba mořské rasy, ale dá se koupit i zvlášť na internetu nebo v chovatelských potřebách. Jenže rýži má doma každý a to ostatní jen někdo, takže co vyhrává?

Na co nezapomenout když jsem namočil mobil?

Když máte to štěstí a utopený mobil se povede rozchodit, okamžitě ho zálohujte, vytahejte si všechna potřebná data a cokoliv co nemáte někde jinde. Je to s podivem, ale často se takový mobil vzpamatuje a za nějakou dobu to vzdá úplně. Může to prostě být nějakou vlhkostí uvnitř na kterou jsme byli krátcí.

Prostě zálohujte – a pokud to jde, zálohujte raději i v normálním běhu života, dřív než nastane situace, že toho budete litovat.

Co nedělat když namočím mobil?

Utopený mobil nikdy nesušit fénem ani v troubě, už vůbec ne v sušičce nebo mikrovlnce. Že by vás to nenapadlo, vždyť nejsme Američani? No, ruku na srdce, ten fén napadl určitě aspoň polovinu z vás. Ale praxe říká, že příliš velké teplo kontakty a věci v telefonu může poškodit. Když z vlhka uvnitř vznikne pára (teplem) tak ta je větší zlo než vlhko samo. Dostane se i tam, kam by se normální vlhko nedostalo. Takže fén ne!


Mobil je nedílná součást našeho života, víte třeba jak zjistit, kdo vám volal? Nebo jak zjistit svoji IP adresu počítače?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close