Nejnavštěvovanější místa a památky v Londýně zná ze starých pohlednic nebo obrázků na internetu snad každý. Dnes vám ukážu Londýn jinak. Až přijedete do města za Lamanšským průlivem osobně, zkuste zvednout oči a zaklonit hlavu. Ten pohled stojí za to. Pojďte se dívat nahoru.

Londýnské bestsellery

Pojďte se toulat Londýnem a dívat se na město z „myší“ perspektivy. Najdete spoustu zajímavých míst, která jsou opravdu impozantní. Big Ben od Londýnského oka a Londýnské oko od Big Benu? To zná přeci každý. Přijďte, co nejblíže je to možné, a podívejte se vzhůru. Cítíte tu majestátnost?

Setkání staré architektury s novou

I novodobá architektura bude jednou historií. Za obdiv stojí ale už dnes. Stejně tak, jako odvaha architektů pustit se do projektů, ve kterých se potkává staré s novým. Výškové budovy mají úplně jiný duch a svůj vzhled mění podle počasí. Prosklené stěny odráží mraky i nebe, možná se inspirovaly u chameleonů?

Krása londýnských ulic a pasáží

Na ulici koupíte různé suvenýry, Londýn na pohlednicích vyfocený ze všech stran. Sami možná lepší fotografii, než si koupíte v trafice, nevytvoříte. Otázka proč ale fotografové neotáčení své objektivy i nahoru, mi zůstává záhadou. Krása se skrývá i tam. Zatímco barevnost nasvícených památek je až kýčovitá, pohled na pasáže a výzdobu ulic naopak mile potěší. Kreativita, barvy i použité materiály jsou hodné obdivu.

Industriální Londýn

Jsou místa, kudy prochází historie a um našich předků. Cihly, kámen, kov, jsou materiály, které přečkaly staletí a přesto si zachovaly svůj nezaměnitelný vzhled. Ulice Shad Tames je toho příkladem. Obrázky, myslím, nepotřebují další komentář.

Překvapení na závěr

Některé semafory mne opravdu překvapily. Autorům se zřejmě nevešel najednou panáček i panenka nebo se možná někdo bál nařčení, že zelené světlo není genderově vyvážené. Ovšem znaky pro obě pohlaví byly teprve začátkem. Myšlenku „vyváženosti“ někdo posunul ještě dál, jak je vidět na posledním obrázku. Pouštět se do diskuse o počtu pohlaví není asi v tuto chvíli na místě. A i když mne možná někdo osočí, že jsem konzervativní, za sebe musím říct, že co je moc, to je příliš.


Pokud cestujete po světe nebo zůstáváte doma ve své zemi, zkuste se někdy dívat na okolí jiným pohledem. Možná objevíte nová místa. Před cestou se inspirujte na internetu, je plný zajímavých článků a tipů. Stejně jako naše kategorie článků Cestování. Zkuste si přečíst třeba článek Všechny cesty vedou do Říma. Pokud preferujete tištěnou podobu informací, pak se podívejte třeba do eshopu Knihydobrovsky.cz. A jestli chcete chcete ušetřit, možná vás může inspirovat článek Jak se sbalit do příručního zavazadla.

2 thoughts on “Londýn, jak ho neznáte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close