Když se řekne Velké Bílovice, mnozí si představí malebnou krajinu a vinařskou tradici, která se zde táhne po mnoho generací. A je to správná představa. Tato malebná vesnička leží v samém srdci jihomoravského vinařského regionu a nabízí nejen úchvatné výhledy na vinice, ale také skvělý zážitek pro milovníky vína i gurmány.

Velké Bílovice to nejsou jen vinice

Ve Velkých Bílovicích to žije. Doslova. Každý rok je nabitý nejen akcemi typu Putování za vínem – za vinařem do Velkých Bílovic. Tato tradiční akce trvá celkem 19 týdnů. Začíná poslední týden v dubnu a trvá až do začátku září. Od čtvrtka do středy mají otevřeno 3 různá vinařství prvních 9 týdnů (vedlejší sezóna) a potom 5 vinařství dalších 10 týdnů (hlavní sezóna). Postupně tak otevře své sklepy až 50 různých místních vinařství. Ale nenechte se zmást, Velké Bílovice to není jen folklor, na který můžete narazit třeba na Tradičních krojovaných hodech, ale také každoroční červnový rockový festival FERBY FEST. Podrobnější přehled najdete na stránkách obce Velké Bílovice.

Ikonická kaple sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana (Hradištěk)

Na kopci uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička, která připomíná románskou rotundu. Nachází se na návrší Hradištěk-Zímarky a odtud se naskýtá působivý výhled na okolní vinice a kopce pálavského regionu.

Pálavské vrchy od Velkých Bílovic
Pohled na Pálavské vrchy od Velkých Bílovic

Víte ale, že tato ikonická stavba, kterou přitahuje spousty lidí pro svoji fotogeničnost, je poměrně mladou stavbou? Když k ní přijdete, nechcete tomu ani věřit. Kapli zdobí mistrovské řezby a na stropě můžete obdivovat malby znázorňující čtyři roční období v práci vinařů, tuto výzdobu doplňuje kovaná vstupní brána a to je důvod, proč máte při pohledu do kaple pocit, že na vás historie stará několik století.

Velké Bílovice kaplička
Ikonická kaple sv. Cyrila a Metoděje, Václava a Urbana (Hradištěk)

Opak je ale pravdou. Nápad postavit kapličku na Hradišťku sice vzešel od obyvatel Velkých Bílovic již v roce 1945. Tehdy, konkrétně 8. září, došlo k vysvěcení základního kamene pro budoucí kapli zasvěcené svatým Cyrilu a Metoději. Avšak samotná stavba kaple se uskutečnila mnoho let poté, od léta 2001 do jara 2002, a byla financována prostřednictvím veřejné sbírky. Slavnostní svěcení kaple proběhlo 19. května 2002 a byla zasvěcena svatým Cyrilovi, Metodějovi, Václavovi a Urbanovi. To je překvapení. Ale i tak stojí za to se na toto krásné místo podívat.

Cyklistické dobrodružství

Pro milovníky cykloturistiky jsou Velké Bílovice a jejich okolí doslova rájem. Na kole zde můžete objevovat malebné vinice, projíždět kolem úchvatných sklípků a vychutnávat si krásné výhledy na okolní krajinu. Terén není příliš náročný, a proto je tato oblast vhodná i pro méně zkušené cyklisty. Zdejší cyklostezky jsou skvěle udržované a označené, což vám usnadní orientaci a umožní plně si vychutnat krásy této oblasti. Z Velkých Bílovic si můžete vyšlápnout do Vrbic a navštívit typické vinné sklepy nebo nebo některou z rozhleden na okolních kopcích.

Pokud se vám naopak nechce do kopců a máte pocit, že vinic už jste viděli dost, nabízí se trasa do nedaleké Lednice, která jsou známá svým pohádkovým zámkem. Procházka zdejším parkem vás zavede kolem jezer, chrámu Apollo, loveckého zámečku a dalších architektonických skvostů. Pro milovníky historie a architektury je to opravdu neodolatelná destinace.

Závěr

Velké Bílovice a jejich okolí jsou skutečným rájem pro milovníky vína, cyklistiky a krásné přírody. Tato oblast nabízí nejen úchvatné výhledy a možnost poznávání tradičního vinařství, ale také spoustu zábavy a relaxace. Nezáleží na tom, zda jste cyklistický nadšenec nebo jen hledáte klidné místo k odpočinku, Velké Bílovice s okolím vás určitě nezklamou. Takže si vezměte kolo, vyrazte na cestu a objevujte krásy této malebné moravské oblasti.


Ať už vyrážíte kamkoliv po České republice nebo do zahraničí, inspirujte se před cestou na internetu, je plný zajímavých článků a tipů. Někdy jsou místa, která nenajdete v každém turistickém průvodci, nakonec krásnější a přitažlivější. Zkuste objevovat nová místa a nové zážitky. I my se snažíme k nim přispívat svými články. Zkuste se podívat do naší rubriky cestování, třeba na článek Londýn, jak ho neznáte nebo Jídlo a chutě v Portugalsku. A pokud jste spíše příznivci tištěných průvodců, pak koukněte třeba do nabídky internetového knihkupectví Knihy Dobrovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close