Na samém počátku dnešních jeansů (džín) byl modrý pracovní oděv z tkanin podobných denimu, který nosívali staří námořníci z italského Janova a to už v 17. století.

Bude to trochu naučný článek, ale protože jsem z textiláckého kraje, tak jsem si prostě nemohla pomoct 🙂

Trochu historie

Až zhruba o 200 let později od zmiňovaného Janova, v polovině 19. století, se tahle móda dostala do USA, kde pracovní oděvy z bavlněného serže začal prodávat Levi Strauss – dodnes známé „levisky“. Jeho společnost Levi Strauss & Co tuhle hustou a pevnou tkaninu s mírným leskem dovážela z francouzského města Nimes, které dalo ve slovním spojení Serge de Nimes (serž z Nimes) základ dnešnímu označení DENIM.

Použití pro drsné muže

Pro velký úspěch se produkce oděvů ze denimu začala rozšiřovat a úplně původní pracovní oděv pro zlatokopy a kovboje získal nový rozměr. Od svého vzniku se tak legendární jeans těší stále větší oblibě a to bez ohledu na věk. Proto jistě nechybí a ani by chybět neměly v jediném šatníku. Inspirujte se TOP osmičkou z toho nejlepšího, co by vám rozhodně nemělo uniknout.

Současnost a inspirace

Jeansy jsou zkrátka stále v kurzu a jen tak se neomrzí. Velkou výhodou je jejich flexibilita využití a pokud nebudete na novém kousku do svého šatníku zásadně šetřit, můžete si být jisti, že vám bude několik let spolehlivě sloužit.

Roky 2020 a 2021 jsou velkým návratek denimu a to nejden pro ty, kteří mu nikdy nepřestali holdovat. Velké množství denimových trendů se na nás valí odevšad. Na módní scénu se vrací zvonové kalhoty, džínové košile i overaly. A abychom nezapomněli, nastává také čas celodenimových outfitů.

Džínová bunda

Pokud tenhle módní evergreen ještě v šatníku nemáte, tak jako byste nepoznali co to je džínovina. Dá se kombinovat prakticky s čímkoli. Hodí se k úzkým džínům i volným kalhotám, ke krátké i dlouhé sukni. Džísku můžete nosit zapnutou jako košili, nebo rozepnutou, aby bylo vidět oblečení pod ní. Záleží jen na náladě. Je to prostě klasika.

Bunda z denimu

Džínová košile

Někdy je košile z denimu hodně podobná džínové bundě, ale nemělo by to tak být. Je z vzdušnějšího materiálu, lehčí a na letní dny příjemnější. Můžeme si vybrat od světle modré až po skoro černou. Dnes jsou módní i jiné než modré jeansové barvy, takže bez obav do toho. A jak ji nosit? Je to hodně podobné jako u bundy, jako klasickou košili, nebo navrch jako doplněk barevného oblečení pod ní.

Košile z džínoviny

Riflové šaty

Ani tohle by v našem šatníku nemělo chybět. Ale pozor, i když jsem vybrala obrázek lehkých letních šatiček, existují i z klasické džínoviny. Rozsah střihů je nepřeberný, sukně s laclem (což už vlastně jsou šaty), bez rukávů typ propínací zástěra, krátké i dlouhé, úzké i rozevláté. Tady je výhoda, že si šaty z denimu můžeme vybrat podle postavy a podle toho v čem se cítíme nejlíp.

Dámské šaty z denimu na léto

Rifle – klasické, skinny, slim fit, …

Vyberte ty, které budou lahodit vaší postavě. Ať už klasika, zvonové, nebo přiléhavé s vyšším pasem, roztrhané či čisté. Jako druhou nejdůležitější věc volte pohodlnost. Módní trendy sice preferují Bootcut, rovný střih a zvonové kalhoty, ale protože riflové kalhoty jsou tu s námi skoro 150 let, můžeme si vybrat z úžasného množství možností i barev.

Riflové kalhoty pro dámy

Jeans šortky a jeans kraťasy

Jasně že o módu se zajímají nejvíc ženy a dívky, ale když už jsem v tom, doma se mi taky pohybují osoby mužského pohlaví. Kraťasů pro krásné holčičí zadečky je spousta a fotek taky, ale chlapi také rifle rádi nosí. Tak co si je občas obléknout do riflových kraťasů, aniž bychom je pomocí nůžek tvořily z původních obnošených riflí. 🙂

Riflové kraťasy pro muže

Džínová sukně

Dlouhá džínová sukně, nebo s délkou sotva zakrývající nutnosti. Tak ani tady nám módní policie klacky pod nohy nehází. Pokud se nejedná o rozevlátou sukni květinové žínky, doporučuju volit pevnější materiál, protože dobře drží tvar. Je s podivem, že krátké úzké riflové sukně sluší náctiletým holčinám i nám v letech. To je prostě krása.

Dámská riflová sukně

Riflové boty

Riflové boty na klínku, džínové kozačky nebo jednoduché riflové tenisky? Tady ani tolik móda trend neudává, spíš musíte zvolit správnou kombinaci. A skvělé je, že dnes už máme i výběr v barevnosti. Riflová neznamená jen modrá, co krásně červené tenisky?

Riflové boty

Riflové doplňky – batoh, peněženka, kabelka, klobouk

Abychom nic (skoro) nevynechali, tak se poohlédněte po milých doplňcích. Jestli zrovna neholdujete nošení klobouků a jste sportovkyně, tak batůžků z rifloviny je spousta. Nebo pohodlná velká džínová kabela do které se toho vejde víc než se vešlo Hermioně. A když nechcete být okázale džínová, tak aspoň peněženka. Na www.glami.cz jsem toho našla spoustu.

Riflový batoh, kabelka i klobouček

Oblékání je někdy zábava a někdy za trest, často mi s vybíráním pomáhají dcery, abych nebyla v oblékání „out“. Ale je to podle nálady, takže doporučuji si přečíst humorně dramaticky drastický příběh peripetie v tanečních, doporučuji třeba zjistit něco o pokusu nacpat se do stahovacího prádla nebo jak se obléknout do veder.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close