Když jsem kdysi měla první džíny, prali jsme je opatrně na vaně, kartáčkem a ručně. Byla to svátost a nesmělo se jim ublížit, nedejbože dát prát džíny do pračky?!!! To je naštěstí dávná minulost, rifle jsou nejen k sehnání, ale údržba je daleko snadnější.

Nebyla bych to já, abych nezabrousila do historie, třeba kdo vymyslel džíny. Moc se nedivte, ale normálně takový jeden člověk kousek od nás (tedy než se přestěhoval do Ameriky). Jmenoval se Levi Strauss, kdo by neznal rifle Levisky 🙂

Původně je denim (alias džínovina) odolný materiál na pracovní oděvy. Už víc než 100 let ji milují, nenávidí a používají různé profese a posledních mnoho desítek let vlastně hodně lidí na světě. Jsou to takové módní montérky, co jsou univerzálním oděvem. Tedy na ples bych si je nebrala, ale country bál je rozhodně snese. A teď zpět k tématu.

Jak správně prát džíny?

I když džínovina je odolná, při praní zas tak dokonalá není. V pračce se lehce ošoupe a některé části (zipy, patenty) mohou poškodit ostatní prádlo. Okolo praní riflí je i spousta mýtů. Jak tedy správně prát džíny? Správné praní džínovinu neničí, ale každé praní (platí pro jakékoliv materiály) rifle trochu opotřebovává. Pokud to jde, perte samostatně, nebo s dalšími věcmi z denimu.

Jak často prát džíny?

Určitě neperte džíny po každém nošení. Jak prát rifle není zas tak složitá otázka. Spíš si položme jinou a to: jak dlouho je nosit před vypráním. Prostě dokud není někde vidět špína, nebo pokud nezapáchají – jako že nejsou cítit. Klidně i 14 dní, zdá se vám to moc? A nejsme náhodou trochu přecitlivělí? Spodní prádlo si měníte každý den, to je v pořádku, džíny tak často měnit nemusíme. 🙂

Na zápach a bakterie navíc vodu nutně nepotřebujete. Podobně funguje i mráz a není ničí látku. Prostě je dejte do igelitky, aby nenačuchly vůněmi ovoce, ryb, masa či co to v mrazáku máte, a na noc je dejte do mrazáku. Budou jako nové. Jen si je včas vytáhněte, protože oblékat se do zmrzlých džínů by mohla být legrace. Ne pro vás, ale pro vaše okolí.

Jak prát džíny v pračce?

Na džíny je vhodný nějaký kratší program, ideálně kolem půl hodiny. Tedy něco jako na jemné prádlo, to koukáte co?

Praní a sušení jeansů
Praní i sušení riflí je možné jak v pračce, tak ručně.

Před praním vždycky džíny obraťte naruby. Zabere vám to asi tak 10 sekund a jim to opravdu pomůže. Pokud mají nějaké kapsičky na zip, tak je zavřete.

Program pračky, tedy hlavně teplotu, zvolte podle štítku na džínových kalhotách, ne víc, ne míň. Výrobce by měl vědět nejlíp, co po vás chce, zná kvalitu materiálu a stálost barev a podle toho doporučuje i teplotu a intenzitu praní. Ideální teplota pro praní je pouhých 30 – 40 stupňů Celsia. A to většinou i pro praní v pračce (v ruce byste ani víc nedali). Pokud najdete na štítku 60 stupňů, tak se jedná o nějakou specialitu a většině oblečení, džíny nevyjímaje, to škodí. Nad tím bychom se měli zamyslet.

Jak sušit rifle a džíny po praní?

Po vyprání se můžou dát do sušičky (ale zase tam dochází k jejich opotřebovávání) nebo klasicky pověsit. Já sušičku vynechávám, tedy pokud se nejedná o nouzi a dcera ty džíny nutně za hodinu nepotřebuje, protože to jsou ty jediné, co si zrovna chce vzít.

V případě ručního praní džín a ručního ždímání to nepřehánějte. Kalhoty si přeložte, a postupně od pasu a rozkroku vytlačujte vodu mačkáním ven. Případně si je přeložte s ručníkem a vodu vymačkávejte do něj. Pak džíny pověste, zbytek udělá gravitace a teplo.

Jak rifle správně sušit
Jak sušit džíny? Jako jiné kalhoty.

Jak prát džíny v ruce

Ruční praní riflí je o něco složitější, možná proto, že většinou pračka takové věci dělá za nás.  Teplota vody je taky max. 40 stupňů, prací prostředky si nejdřív ve vodě rozpuste a rozmíchejte, teprve pak dejte do vody kalhoty nebo jiné jeansové oblečení. Džíny nechte 10 – 15 minut namočené. Pokud byste prášek nasypali přímo na džínovinu, tak by se mohl dostat do tkaniny a tu rozežírat, to by nebylo dobré. Nezapomeňte rifle hodně a v hodně velkém množství vody vymáchat.


Člověk by si myslel, že oblečení z denimu, které má pověst nezničitelnosti, není tak náročné na péči. Ale je to tak. O jeansech už jsem psala ve článku denim nestárne, tak mrkněte a inspirujte se. Ohledně oblečení tu mám ještě zajímavé počtení o stahovacím prádle, nebo humornou příhodu z tanečních kurzů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close