Někde jsem poslední dobou víckrát zaslechla slovo psyllium. Abych pravdu řekla, nevěděla jsem, o co se jedná a bylo mi to trochu jedno. Až mě potkaly nějaké zdravotní problémy a já zjistila, že pomoct mi může víc vlákniny ve stravě. Tak jsem zkusila pohledat, co to vlastně je psyllium, na co je dobré a jak s ním pracovat.

Psyllium zní divně a exoticky

Ale vlastně se jedná o druh vlákniny. Všichni víme, že vláknina je důležitá pro naše tělo, je důležitá pro stravování. Bez vlákniny nefungují střeva správně a má i jiné dobré vlastnosti. Většina z nás má dost šílené stravovací návyky a nedostatek pohybu. Takže když nemáme moc a vůli změnit tohle, můžeme svým vnitřnostem pomoct aspoň tímhle šikovným „jitrocelem“.

Konkrétně psyllium je totiž vláknina z jitrocele indického (jitrocel vejčitý, latinsky Plantago ovata a ještě jsem narazila na název Isabgol). Jsou to vyčištěné obaly semínek tohoto jitrocele. Je hodně oblíbeny v Indii (jak jinak), kde se v ajurvédské medicíně dost využívá.

Psyllium, plantago ovata, isabdol, jitrocel večjčitý
Jak roste jitrocel, alias psyllium, alias plantago ovata.

Vlákninu samozřejmě můžeme do těla dostat i z jiných jídel. Víme, že je v celozrnných obilovinách, luštěninách, různých semínkách i v ovoci a zelenině. Denně bychom jí měli sníst zhruba 30-35 gramů. A kolik co obsahuje, to se dá zjistit surfováním na netu, ale já si to stejně sepisovala, takže tady to máte:

Na první pohled je jasné, že knäckebrot a chia semínka jsou nejvíc, ale zkuste jich sníst 100g, to už je záběr. Proto vybírejte a kombinujte. Jo a kuskus, těstoviny, luštěniny jsou myšleny v suchém stavu, neuvařené.

Jak může psyllium pomoct?

Shromáždila jsem názory, rady a co se tak kde vyskytovalo, vynechala jsem nepodložená tvrzení o zázračně vyléčených, protože tomu ani já nevěřím a nechtěla bych někoho uvést v omyl. Jsem taky ve fázi zjišťování a zkoušení. Takže třeba v nějakém dalším článku napíšu, jak to moje zkoušení proběhlo a jestli to všechno nejsou kecy. U těch co se vyskytují všude a přesto je nemám podložené nějakou lékařskou zprávou jsem napsala „prý“.

  • Rychlejší pocit sytosti – takže by se dalo využít u různých diet (vyzkoušeno, ano funguje)
  • Umí na sebe vázat některé škodliviny (toxiny) a tím je z těla odvádět pryč
  • Podporuje zdravé trávení, čistí střeva
  • Pomáhá proti zácpě, ale i při průjmu (to už chce zkušenost)
  • Prý je prevencí proti rakovině tlustého střeva
  • Psyllium je čistě přírodní, není návykové
  • Prý pomáhá snižovat vysoký cholesterol
  • Prý umí lehce regulovat hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá při hubnutí (zrovna se chystám vyzkoušet)
  • Brání ukládání nežádoucích tuků v těle (tím že je na sebe váže)
  • Pomáhá při hemeroidech – díky měkčí stolici není takový tlak na konečník

Psyllium a jeho podoby

Může být prášek (jsou to vlastně ty malilinké obaly semínek jitrocele), který si v něčem budete rozpouštět, nebo ho do něčeho přidáte. Dále pak kapsle a tablety – to je právě pro ty, kteří nechtějí pít nápoj. Našla jsem i granule, ale ty se také dávaly rozpouštět. Občas se někde dá koupit i sušenka s psylliem, tyčinky a jiné pečivo, ale to chce hledat speciálky.

Psyllium a hubnutí

Tohle zajímá hlavně mě, ale třeba i vás. Už jsem toho vyzkoušela hodně, tak proč nemrknout i na vlákninu alias psyllium. Když o tom internetové anály tak básní. Prý je ideální ráno, nalačno ještě před snídaní. Prostě si ho vezmete a celý den nesmíte zapomenout na dostatečný pitný režim. Ideální když k tomu je pohyb. Psyllium by nás mělo jednoduše zasytit a nebudeme mít tolik hlad na ostatní věci. Tak to mi připadá jako každá jiná obecná rada. Ale jsem ochotná vyzkoušet, jestli prostě dodá pocit plnosti, tedy jestli opravdu užívání psyllia trochu ubere z mého apetitu.

Dočetla jsem se, že brání ukládání škodlivých tuků a neobsahuje vůbec žádný cukr, tím je vlastně jedinečnou vlákninou. Když u toho nebudeme dostatečně pít, nepomůže nám zhubnout, ale spíš nám způsobí zácpu. A to asi nikdo nechceme.

Užívání psyllia

Nejlépe si ho dát ráno, nalačno a aspoň půl hodiny před jídlem. Na tom se shodují zdroje napříč celým internetem. Prý to je nejúčinnější pro pročištění celého organismu. Pokud máte psyllium v kapslích nebo tabletách, nedrťte ho ani nežvýkejte. Prostě ho spolkněte a nezapomeňte ho opravdu dobře zapíjet, nabobtná prý až 40x, takže to je určitě potřeba.

Někdo není schopen psyllium ve vodě či čaji pozřít a rozmíchává si ho do mléka, ale pozor, zamíchat a hned vypít, nečekat až bude bobtnat, kaše se pije blbě. Podobně ho můžete vmíchat třeba do ranního jogurtu.

A pořád zapíjet a zapíjet a zapíjet, jinak psyllium nebude účinkovat jak má.

Kvalita psyllia

Jak poznat kvalitní a neředěné psyllium? Prý podle barvy, mělo by mít světle béžovou barvu a na pohled čisté bez nějakých tmavých smítek a příměsí. Vyzkoušet můžete bobtnání, čím víc bobtná, tím je kvalitnější. Prý je na bobtnavost psyllia i norma, ale tu jsem zatím nikde nenašla.

Psyllium ve formě přášku co pak nabobtná
Psyllium jako prášek, pozor bobtná opravdu hodně.

Kde můžu psyllium koupit

Psyllium samozřejmě můžete koupit v potravinách a zdravé výživě. Já jsem ale v tomhle cvok a miluju online nákupy. Sice si na to nešáhnu, ale mám větší výběr. Našla jsem je na grizly.cz kde kupuji oříšky, ale jsou i ofiko v lékárně (třeba Benu) a na mnoha dalších místech. Doufám, že mi nedojde nějaká nekvalita a že to vyzkouším bez nějakých neblahých účinků.

Recepty a vaření s psyllium

No vážně, může se to používat při vaření. Prášek z psyllia a psyllium obecně má hodně neutrální chuť, takže se dá přidávat do jídel i nápojů. Jen pořád myslete na ty jeho bobtnací vlastnosti. Můžete zkusit přidat do ovesných a jiných kaší, do pomazánek, do polévek. Výborně i zahušťuje omáčky, ale fakt opatrně, ať z omáčky není puding :). Lžička přidaná do špenátu taky udělá divy. Kdo doma používá solamyl nebo jiný druh škrobu, může se vrhnout na testování psyllia.

Má psyllium nežádoucí účinky?

Jo, má. Když je ho nadbytek, nebo když ho špatně doplníme tekutinami. Pak nás čeká zácpa a nadýmání. Při větším množství může způsobit odplavování některých vitamínů a minerálů z našeho těla. To určitě nechceme, vždyť o vitamíny a minerály se všichni snažíme bojovat a ne se jich zbavovat. Je to ideální, brát každý den Psylium? Dlouhodobé užívání není tak ideální, jak bychom si mohli myslet, pořád je to výpomoc a náhražka, takže platí to, že přirozený příjem vlákniny je nade vše.

Závěr

Než se vrhnete na zázračné psyllium a jeho užívání, zkuste upravit svůj jídelníček a přirozeně tak vlákninu do sebe dostávat aniž byste museli sahat po něčem navíc.

A když už ho budete zkoušet, tak se držte zdravého rozumu a nic nepřehánějte. Případné podávání dětem se nedoporučuje, takže fakt bacha na to. I u psyllia platí klasika – dobrý sluha, zlá pán.


Tak a už jsme zase u té obvyklé ženské praktiky, jak zhubnout a moc se u toho nenamáhat. Kdysi jsem úspěšně překonala nechuť k běhání. Diety mi moc nesedí, ale třeba krabičková strava není špatný nápad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close