Pokoušela jsem se o to několikrát a vždycky jsem skončila s tím, že běh prostě nemám ráda. Nemám a nikdy mít nebudu. Silná slova a čas je dostatečně obrousil, takže jak na to?

Tak se sakra už překonej

Nějaká motivace, no jasně, každý chceme zhubnout a každý chceme mít fyzičku. Takže jak začít s běháním? Pro mě bylo nejtěžší , ale i nejdůležitější, si vyhradit čas. 30 minut 3x týdně? No a kde ten čas mám brát, ale ruku na srdce, občas z toho gauče, od televize, facebooku či jiných věcí prostě odejít můžeme. Schválně si změřte, jak dlouho třeba projíždíte stále dokola zprávy na mobilu a hledáte něco nového.

Tak jo, slíbila jsem si 3x týdně běhat. Jenže moje nadváha, starší kolena, a hlavně plíce, rázně protestovaly. Uběhla jsem 300 metrů a pak jsem si myslela, že pro mě bude muset manžel s vozíkem. Takže zpět na gauč a googlit jak na to.

Nabírala jsem váhu 10 let, proto jsem se nechtěla pouštět do rychlých akcí. Řekla jsem si, že chci zhubnout do jednoho roku.

Našla jsem něco, co mě zaujalo, nechtělo to po mě výkony atleta a snad by to i šlo. Prostě existují i možnosti jak začít běhat s nadváhou. Začínalo to chůzí – tedy rychlou, ale chůzí. Pak se to potupně měnilo na běh a nakonec měl běh převažovat. Někdo tomu říká indiánský běh, ale u mě to zpočátku vypadalo jako indiánská chůze 🙂

Trénik vypadal nějak takhle (co mne při čtení nadchlo)

  1. týden – rychlá chůze 9 minut, 1 minuta hluboké dýchání (já říkám popadnutí dechu), to vše podle času (mých 30 minut znamenalo 3x). Lehce jsem to upravila, protože  jsem chtěla, aby mi to na těch 30 minut vyšlo. V původní návodce bylo 10+1. Ale mě se nelíbily ty 3 minuty nad plán.
  2. týden – rychlá chůze 9 minut, 1 minuta běhu (pomalého, protože místo vydýchání přihází opak) – to vše 3x za sebou
  3. týden – rychlá chůze 8 minut, 2 minuty běhu – 3x
  4. týden a další – o minutu méně chůze a více běhu – krizi jsem měla několikrát, takže jsem občas prostě zastavila a vydýchala se. To není žádná ostuda.

K setrvalému běhu se dostanete za 11 týdnů. Já se tam dostala až za 13 týdnů. Možná ostuda, možná špatné plánování, možná krize (já s tím vážně praštím, přece se nebudu takhle mořit). Ale dostala jsem se tam!

Všechny moje chůze a běhy se konaly na přibližné rovině, žádné kopce a stoupáky. Ale jak jsem začala opravdu trochu víc s během (a míň s chůzí), bylo nutné vymýšlet jsem o kousek delší trasy. Pomalé ploužení se změnilo v průměrné ploužení, průměrné v normální běh.

Jak jsem začala běhat
Mezi rychlou chůzí a pomalým během je rozdíl. Ať si každý říká co chce. Moje plíce říkají, že JE TO ROZDÍL!

Konalo se nadšení ? Přišla láska k běhání?

Jak dlouho trvalo, než jsem si na to opravdu vytvořila návyk? Dlouho! Překonat ten pocit, že to není pro mě, že to nesnáším bylo těžké a opravdu mi na to nestačily ani 3 měsíce. Zvykla jsem si na běhání, přináší mi i trochu pocit uspokojení. Ale že bych to milovala a nedokázala bez toho žít, to se opravdu nestalo. Asi hluboko v šuplíku svého mozečku mám prostě k běhání i nadále odpor .)

Jenže s tím běháním vážně přišla lepsí fyzička, najednou jsem se vracela i k jiným činnostem, zahrála si badminton, zkusila ricochet a squash, zúčastnila se volejbalu a zkusila dojet na aerobic. Takže rozhodně to stálo za tu námahu a běh a hubnutí rozhodně souvisí.

Vedlejším bonusem je, že několikrát do týdne (ruku na srdce, ne vždy se mi to povedlo podle plánu) máte chvilku jen pro sebe. Hlava je v klidu, časem jsem začala poslouchat zpívající ptáčky (nebo někdy hudbu ze sluchátek) a těšila se na pár minut samoty. To bylo zvláštní příjemné zjištění.

Není nutné 3x týdně zrovna běhat, ale nějakou aktivitu to chce.  A pravidelnou, ideálně zapojit partnera a rodinu, vymyslet nějakou motivaci – co kdybychom se zúčastnili nějaké soutěže, závodu nebo tak něco….

Líbily se mi rady jak začít běhat a jak ne techniku běhu na téhle stránce.


Běhání byl fakt ořech a musela jsem se překonávat, takže Přijímejte výzvy a nebojte se třeba šlápnout do pedálů. Nebo šlapejte jen tak na nějakém výletě. Když vás nějaký sport chytne, bude to výhra. Malinkým postrčením může třeba být, když dostanete fitness hodinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close