Už je to nějakou dobu, ale o tuto vzpomínku se s vámi musím podělit. Jezdívala jsem na kole a kochala se pohledem na okolí. Vyhýbala jsem se frekventovaným cestám, přišlo mi to bezpečnější a hlavně jsem si uvědomovala kolik hezkých míst a zákoutí ve svém okolí mám. Čím víc jsem se při svých vyjížďkách vzdalovala od civilizace, tím větší byla změna v kvalitě cest. Pěkná asfaltka se často změnila v polní či lesní cestu, kamenitou stezku, pěšinu. Nebo se ztratila úplně.

Není špatná cesta, je jen špatný cyklista

Jako se o počasí říká: “Není špatné počasí, jen jen špatné oblečení”, podobný příměr by se dal použít i pro cestování na kole. “Není špatná cesta, je jen špatný (rozuměj nezkušený) cyklista.” A tak jsem se rozhodla, že s tím musím něco udělat. Zdokonalit techniku jízdy na kole, překonat strach pustit se některými cestami. To byla pro mne výzva.

Víkendový Ladies bike kurz

Vyrazila jsem s kamarádkou na víkendový Ladies bike kemp na Rychlebské stezky. Sedm žen v různém věku, sedm různých povah, několik různých důvodů, proč do toho jít. 

Když jsme se s koly postavili na základně před skills centrum, myslela jsem, že je to vtip. Velké kameny postavené jako schody, úzká lávka, klopené zatáčky… Myslela jsem, že tohle na kole nikdy nesjedu. Instruktor se ale naštěstí nebál. Postupnými krůčky jsem prošli přes všechny prvky. Pracovali jsme s těžištěm, učili se správnou silou a ve správnou chvíli brzdit, projíždět zatáčky, zdolávat překážky a menší dropy.

Těžko na cvičišti, lehko v boji

Zlatý hřeb přišel, když jsme vyrazili do terénu. Po asi 6 km ostrém stoupání po tzv. stoupáku (stezka sloužící k vystoupání na kopec do bodu, ze které pak vedou jednotlivé sjezdy) jsme se postavili na start trailu Superflow. U prvního prudkého klesání mi došlo, co znamenalo bratrancovo zabručení, když mi půjčoval kolo a já mu na otázku Kam se chystám s úsměvem oznámila, že na Rychlebské stezky. To nebylo pohrdání, ale vyjádření obavy, zda jsem si vědoma obtížnosti a do čeho jdu. 

Příběh má ale dobrý konec. Sjezd byl opravdu náročný, našly se i pasáže, kdy jsme sestoupili z kol a šli si trať okouknout, projít pěkně po svých. Nejdřív projel úsek instruktor s komentářem, jak si máme na překážku s kolem najet, kde brzdit, jak pracovat s těžištěm. Daly jsem to všechny. Fandili si, pomáhali si, hecovali se. Byl to adrenalin, fyzická a psychická zátěž dosahovaly závratných výšek. Ale bylo to prostě skvělé.

V čem je nesporná výhoda Ladies kurzu?

Je určen jen pro ženy. Není to žádný feministický výmysl ani snaha o nějaké genderové pitominy. Autoři se prostě jen zamysleli a vytvořili něco “na míru”. Považuji to za úžasný počin, udělat základní bike kurz pro ženy odděleně od mužů. Nikdo se před nikým nepředvádí, nikdo nezávodí jestli bude rychlejší nebo doskočí dál. nepřeceňuje, nemachruje. Ale taky se nikdo nestydí říct, že se bojí a že potřebuje pomoct.

Přijímejte výzvy

Instruktor si s námi myslím užil docela srandu. Mám pocit, že byli chvíle, kdy otevřenost účastnic kurzu i černý humor, který nás spojoval, ho několikrát překvapily. Bylo to ale úžasné. Byla jsem na sebe pyšná, i na všechny ostatní holky. Když kurz dokončíte, už se nebojíte vjet na stezku a klidně si zazávodíte i s chalpama. Že nevyhrajete je více než pravděpodobné, ale vaše sebevědomí tím neutrpí, pro vás je výhra, že jste to sjeli. A možná u některých z mužských protějšků získáte i obdiv. 


Nejen kolo může být zdrojem zábavy či adrenalinu. Zkusili jste už vodáctví nebo horskou turistiku? Přečtěte si naše články o výletu do Tater, případně tipy na aktivní dovolenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close