Nevydržíte sedět na jednom místě dlouho? Máte rádi aktivní dovolenou? Pak je pro vás ideální horská turistika, cyklodovolená či sjíždění řeky. Nebo zkombinujte všechno dohromady.

Horská turistika pro rekreační sportovce i horaly

České hory jsou krásné a všude je spousta hezkých tras. Pokud chcete o něco víc adrenalinu, pak vyrazte do vyšších nadmořských výšek např. na Slovensko do Tater nebo do Alp. Zkuste posunout běžnou procházku a vyšší level, kupte si trekingové hole. Díky trekingovým holím zapojíte i horní část těla a budete se při chůzi cítit lépe. Z vlastní zkušenosti můžu říct tři výhody, které jsem při jejich použití poznala. Dříve mi po delší chůzi s batohem a to i třeba malým, ve kterém byla jen svačina, puchly ruce, zejména prsty na rukou. S holemi se mi to nestává, pohyb rukou a horní poloviny těla zajistí správné proudění krve a otoky jsou pryč. Druhou výhodou je tempo. Chůze s holemi mi pomáhá udržet tempo a to často i do kopce. V neposlední řadě je to větší jistota při chůzi členitým terénem. Hole pomůžou občas zachránit nedostatky v držení rovnováhy. 

Kromě trekingových holí existují také hole na nordic walking, ale to je trochu jiné téma. O tom někdy v jiném článku. 

Batohy a trekingové hole
Batohy a trekingové hole vám při horské turistice udělají dobrou službu.

Kochejte se ze sedla kola

I cyklistiku můžete provozovat rekreačně a přitom na různých úrovních. Můžete se kochat ze sedla elektrokola nebo kola bez přídavného pohonu. Ve všech regionech je dnes dostatek zajímavých tras. Mapa cyklostezek naší země je bohatá. Pokud chcete zažít něco jiného zvolte některou z trailových lokalit nebo bike parků. Jízda na kole pro vás dostane jiný rozměr. Zatímco v trailové lokalitě se budete muset na kopec dostat vlastními silami tzn. vyšlapat to, v bikeparku vás na kopec vyveze lanovka. Sjíždět pak budete po upravených stezkách, které jsou postaveny tak, aby využili potenciál terénu a přitom nabídly skvělý zážitek z jízdy. Na trase narazíte na vlny, boule, zatáčky (často i klopené), lávky či skoky. Nemusíte se bát, trasy jsou rozděleny podle obtížnosti a ty začátečnické zvládnou i děti. 

cyklista na trailové stezce
Horské kolo si užijete nejvíce na trailových stezkách.

Kapitáne, kam s tou lodí?

Otázka je trochu jiná. Zatímco pro horskou turistiku nebo cyklistiku vlastníme většinu vybavení, málokdo je majitelem lodi. Dnes naštěstí nepotřebujete loď vlastnit ani řešit její převoz. Téměř u každé řeky najdete nějakou půjčovnu, která vám nejen poskytne lodě a vybavení, ale zajistí i jejich odvoz. Pokud jste začátečníci, zvolte nějakou českou řeku. Užitečné informace i přehledy najde např. na webu raft.cz. Pokud chcete adrenalin, pak můžete vyrazit s raftem do zahraničí na divokou vodu. Jsou zájezdy, které se na tento druh sportu přímo specializují.

Naše tipy

Ale abychom nezůstali jen u obecné roviny, pojďme si dát konkrétní tipy:

Východní Čechy – hory: Krkonoše, kola: Trutnov trails nebo Singltrek Benecko, řekla: Labe

Západní Čechy – hory: Krušné hory, kola: Trailpark Klínovec a Plešivec, řeka: Ohře

Severní Morava – hory: Rychlebské hory či Jeseníky, kola: Rychlebské a Lipovské stezky, řeka: Morava


Pokud patříte mezi příznivce horských kol a hezké přírody, ale máte pocit, že některé terény jsou pro vás těžké, pak si přečtěte článek Přijímejte výzvy, nebojte se šlápnout do pedálů. Pro příznivce hor může být inspirací náš výlet do Tater. Zda se pro vaši aktivitu hodí trekové hole nebo raději ty na nordic walking najdete v našem článku o holích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close