Bylinky byly jsou a budou nedílnou součástí života. Možná na ně občas zapomínáme, ale kosmetický průmysl určitě ne. Takže, bylinky nejsou jen na klasické nemoci (do čajů a na obklady) a do vaření, ale jsou dobré i na pleť, vlasy a nehty.

Proč vlastně bylinky mají schopnost pomáhat?

Obsahují látky, které nám prospívají a dokážou nám tak celkem účinně pomáhat se spoustou potíží. Každá bylinka má něco jiného a jinou kombinaci vhodnou právě na něco. Některá je skoro univerzální a některá je speciální pomocnicí jen pro nějakou příležitost.

Bylinky na pleť a pokožku, které máte (můžete mít) na zahradě

Levandule – poslední dobou hodně oblíbená. Taky proč ne, krásně kvete, voní a láká na zahradu motýly. Naopak odpuzuje komáry. Ohledně pleti je skvělá pro svou univerzálnost – hodí se snad pro všechny typy pleti. Je antiseptická, protizánětlivá, antibakteriální a má regenerační účinky. Zklidňuje a pokud ji použijete večer, je možné, že se vám bude i lépe usínat.

Heřmánek – nejen skvělý čaj, ale je dobrý proti akné, různým ekzémům a celkově podrážděné pleti (třeba jen od slunce). Obsahuje totiž azulen (bývá v dětských olejích) a ten má protizánětlivé a zklidňující účinky. A podobně jako levandule regeneruje pokožku šetrným způsobem.

Měsíček lékařský – i když by si zasloužil první místo v boji s pleťovými problémy, málokdo to ví. Je skvělý na ekzémy, protože má protizánětlivé a zklidňující účinky na začátku a hojivé účinky delší dobu. Kromě kůže pomáhá výrazně i na vlasy a jejich kvalitu i růst.

Šalvěj lékařská – není to zrovna přísada do krému na vrásky, ale má skvělý dezinfekční účinek, takže čaj jako kloktadlo při aftech je dokonalá pomoc. Prostě umí zatočit s bakteriemi, plísněmi i viry a píše se, že neutralizuje zápach potu. Je vhodná pro mastnější pleť, je skvělou prevencí před vznikem akné a navíc má dobré výsledky při zlepšování kvality vlasů. Kouzelná bylinka.

Třezalka – třezalka je ženská bylina, ale kromě toho je to skvělá bylinka na pleť a na hojení kůže. Ať už spálené od slunce, nebo pro malé i větší oděrky na kůži nebo jizvičky. Třezalkový olej tiší bolest a je i antibakteriální a vhodný i na odřeniny a opruzeniny, což se hodí třeba pro děti. Pro vyrážku i akné je taky vhodná, takže sem s ní.

Tymián hydratuje a zároveň čistí a stahuje póry, má silné antiseptické účinky a působí i proti plísním a zánětům. Rozmarýna jako bylinka na pleť pomáhá pro mladistvý vzhled pokožky, dobrá na celulitidu, protože prokrvuje. Meduňka je dobrá na spánek takže uklidňuje a to stejné dělá i s pletí, čistí, zklidňuje a chrání. Je často používaná i při lupénce a oparech. Máta peprná u nás na kůži možná nezvyklá, musí se s ní opatrně, ale je to antioxidant s chladivými účinky a čínská a japonská lidová medicína na ní nedá dopustit.

Bylinky na pleť co rostou i u nás, stačí trochu zapátrat

Echinacea – po našem třapatka nachová – skvělá na hojení, pomáhá na akné i drobné popáleniny, dokonce i na lupénku. Kde se rána hojí pomalu, je dobré ji vyzkoušet. A jako bonus má výraznou podporu imunitního systému a pomáhá i proti oparům.

Mydlice lékařská – pro akné je to pravé, stačí odvar z téhle bylinky na pleť a krásně čistí pokožku. Má samozřejmě i protizánětlivé, antibakteriální a další hojivé účinky. Pomáhá i na kvasinky a prý si poradí i s lupy. Co uslyšíte rádi je, že podporuje hubnutí a zlepšuje činnost metabolismu, to sice není o kůži, ale je to pro mnohé z nás zajímavé.

Kostival – kořen i list (ale častěji kořen) pomáhá na akné a různé ekzémy, má lehce dezinfekční účinky a pro pleť s akné umí dodat i tolik potřebnou jemnou hydrataci. Podporuje regeneraci, takže rychlejší hojení ran a podlitin i otoků. Zároveň zlepšuje prokrvení pokožky, takže v některých oblastech opatrně s používáním.

Přeslička rolní – má jednu zásadní věc, obsahuje více křemíku a ten je skvělý pro hydratovanou a hebkou pleť a skvěle pomáhá i vlasům a nehtům. Samozřejmě zároveň lehce dezinfikuje a pomáhá regenerovat buňky.

Řebříček obecný – nenápadná kytka s bílým květem je blahodárnou bylinkou na mastnou pleť. Omezuje tvorbu kožního mazu a má antibakteriální účinky. Z bylin je jednou z těch, které mají nejsilnější dezinfekční účinky a obklad pomůže zastavit i krvácení a rána se pak dobře hojí.

Kontryhel je skvělý na suchou pleť, ale kromě toho zklidňuje a regeneruje kůži. Umí si poradit s popraskanou kůži a svěděním a na akné je taky užitečný. Proskurník lékařský je sice méně známý, ale má hydratační, zklidňující a hojivé vlastnosti, takže je skvělý při léčbě ekzémů. Květ černého bezu je specialitka na obličej, šetrně čistí pleť, zatočí s černými tečkami, umí maličko i skrývat pihy a hydratuje. Lipový květ a lípa obecně má regenerační účinky a umí tak nějak vyhladit pleť díky hydrataci a působení na vláčnost a hebkost.

Vhodné bylinky na pleť a koření co běžně kupujeme

Skořice – pozor, je to trochu hřejivé koření, takže opatrně. Má ale silné antibakteriální a antiseptické účinky a to je skvělé pro akné. Protože hřeje, rozproudí krev, takže ji prokrví a okysličí. To nemusí být vhodné pro každého, ale zajímavé to je. Co třeba boj s celulitidou, tam nám o prokrvení jde.

Kurkuma – je příbuzná se zázvorem, to je vidět už na pohled. Má protizánětlivé a antioxidační účinky a látka kurkumin prý pomáhá proti kruhům pod očima a má pro pleť celkově rozjasňující účinky.

Zázvor – obecně prospívá našemu zdraví, ale jek je to s pletí? Podporuje elasticitu, rozjasňuje a částečně sjednocuje tón (skvrny). Má proitzánětlivé účinky a lehce čistí.

Jak si doma jednoduše vyrobit olej nebo mast?

Na přípravu oleje si nachystejte nějakou uzavíratelnou sklenici, do které nasypete potřebnou bylinku (ideálně čerstvě natrhanou). Není třeba nic velkého, ale samozřejmě záleží na vás jak velké množství pak budete potřebovat. Olej se snažte mít co nejkvalitnější, panenský olivový je samozřejmě skvělý, ale můžete použít i jiné kvalitní oleje. Sklenici po naplnění dobře zavřete a nechte cca 14 dní louhovat. Každý den si vzpomeňte a trochu s ní zaklepejte.

Domácí výroba bylinkového oleje

Pak stačí přes plátýnko nebo hodně hustý cedníček scedit, dát (ideálně) do tmavé skleničky a používat (skladování taky doporučuji na tmavém místě). Upozorňuji, že by takový olej neměl být doma víc než půl roku i při správném skladování. Proto také je dobré dopředu přemýšlet nad vyráběným množstvím.

K výrobě domácí masti je potřeba něco víc. Ideálně domácí vepřové sádlo (neslané) a samozřejmě bylinku které se to týká. Do hrnce (doporučuji varné sklo) dáme trochu sádla a to rozpustíme. Po odstavení do něj nasypeme bylinku (pomůže i její rozmělnění, rozsekání, rozstříhání) v takovém množství so se nám vejde. Dobře promícháme a pak necháme v klidu ztuhnout. Po vychladnutí směs uložíme do lednice na 3 – 5 dní, pak sádlo znovu rozehřejeme, scedíme a získáme tím čistou mast.

Pro mast lze použít i olivový olej a včelí vosk, ale to vyžaduje trochu víc zkušenosti, aby to mělo správnou konzistenci (nebylo to příliš tekuté ani příliš tuhé).


Bylinky můžete chodit sbírat na louky a procházky jsou zdravé. Spousta bylinek může ale růst rovnou na zahradě, ať už to jsou bylinky do čaje nebo koření do jídla. Jak si poradit s bylinkovou zahradou a moc se nenadřít je vždycky otázka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close