Několikadenní výpravu do Tater jsme plánovali s předstihem. V seznamu základní výbavy nechyběl batoh, trekingové hole, nepromokavá bunda a dobré turistické boty. Ale pár dní před odjezdem jsem zjistila, že moje oblíbené staré dobré boty se rozhodly, že na hory už nejedou.

Prasklina na boku se na mne nesmlouvavě šklebila. No výborně, co s tím? Batoh, bundu nebo trekingové hole, to si koupíte a vyrazíte. Ale boty na dlouhé treky? Zachvátila mne trochu panika. Představa, že si koupím nové boty a hned v nich vyrazím na třídenní túrování do Tater, mě děsila. Oprava ale nebyla možná. Nezbývalo než řešit nákup zcela nových bot. Nákup přes internet jsem z časových důvodů zavrhla a vyrazila do kamenné prodejny. Volba padla tentokrát na Decathlon. Ne že bych byla skalním fanouškem, ale prostě měli otevřeno do večera a bylo to po cestě domů. 

Nekupujte zajíce (boty) v pytli

Co se mi opravdu líbilo, že byl u všech bot popis – jaké mají vlastnosti, nepromokavost, na jak dlouhé túry a do jakého terénu jsou vhodné. A taky, že už v základu se daly najít boty se širokou a extraširokou špičkou. Možná to někdo z vás zná, ale sehnat dobře padnoucí boty na širokou nohu je někdy docela očistec. Po krátké době jsem si odvážela turistické dámské boty, ve kterých jsem měla nohu jako v bačkůrce. Bohužel už nebyl čas zkusit si v nich vyjít alespoň na kratší procházku. Jak budou vypadat moje nohy po desítkách kilometrů v horském terénu jsem nevěděla. 

Tatry nabízí nekonečné množství tras

Najděte si ubytování například ve Starém Smokovci. Malé a příjemné městečko na úpatí hor, dobré strategické výchozí místo pro túry. Můžete vyrazit třeba jako my elektríčkou na Štrbské pleso a pak Furkotskou dolinou na Predné Solisko. Výstup je to náročnější, ale pokud vám vyjde počasí, pak budete odměněni nádhernými výhledy. Nebo vyrazte ze Smokovce přes Hrebienok po Tatranské magistrále na Skalnaté pleso. Nebo je libo na Zbojnickou chatu? Slezský dům? Všude najdete krásné výhledy, vodopády a příjemné lidi v horských chatách. 

A jak vypadaly moje nohy po třech perných dnech v nových botách? Úplně stejně jako před návštěvou Tater.   

Poučení na závěr

A jaké z toho nakonec plyne poučení? Sportovní obuv musí dokonale sednout, nikde nesmí nic tlačit ani v náznaku. Decathlon nebo Sportisimo nebo úplně jiný obchod, na tom možná ani tolik nezáleží. Značka prodejny nemusí být automaticky zárukou úspěchu, je to jen na vás. Pokud věnujete při výběru bot dostatek pozornosti i zdánlivým maličkostem, pozitivní výsledek se dostaví. 

A co jsem zjistila o sobě? Že k některým věcem si vytvářím vztah a proto je někdy těžké se smířit s jejich odchodem. Ale tak to prostě je. I boty jednou čeká důchod. Zároveň jsem zjistila, že dovolená na Slovensku je fakt skvělá a určitě nejde jen o Tatry, takže se tam hodlám vrátit.


Hory nebo kolo. Pokud máte rádi pohyb a občas to chcete okořenit i trochou adrenalinu, pak můžu doporučit – vyražte na trailové stezky. Inspirovat se můžete v článku Přijímejte výzvy, nebojte se šlápnout do pedálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close