Lidé se dělí na dvě skupiny. Na ty, kteří nakupují vánoční dárky s velkým předstihem, a na ty, kteří to odkládají a teprve blízký termín vánoc je donutí k akci. Ty, co nakupují na poslední chvíli, nelze obviňovat, že by byli horší rodiče nebo přátelé.

Prostě to mají ve svém životě nastaveno jinak. Možná mají hodně práce a nenajdou si čas se trochu zastavit a zamyslet. A nebo prostě v jejich povaze není řešit věci s několikaměsíčním předstihem. Vede je k tomu jejich zkušenost, že nakoupit dárky je stejně pracné v září jako v prosinci. Navíc je nemusí nikde tak dlouho schovávat.

Vánoční dárečky
Hezké balení dodá dárkům tu správnou atmosféru

Dělejte si seznamy

Ať už patříte k první nebo k druhé skupině, dělejte si seznamy. Mluvím v množném čísle, protože jeden seznam nestačí. Do prvního seznamu zahrňte všechny, které plánujete obdarovat. Možná to zní divně, ale je to praktické, na nikoho nezapomenete a pomůže vám to i lépe rozvrhnout finance a čas.

Do druhého seznamu pak zapište, co komu chcete dát. Vymyslet, jaké vánoční dárky budou pro koho ty nejlepší, to bývá zpravidla nejtěžší část.

Já mívám ještě třetí přehled, který by se dal nazvat “seznamem inspirace a přání”. Jeho hlavním znakem je časová neomezenost. V průběhu roku si zapisuji nápady. Netřídím je, nehodnotím, zda je to reálné věci seznat či ufinancovat. Prostě jen sbírám informace o tom, co zaslechnu, že by si kdo přál, nebo co třeba kupují moji přátelé svým dětem či rodičům.

Jak pracovat se seznamy 

Pokud máte pocit, že nemáte zrovna žádné nápady, nezoufejte. Pokud si povedete seznam inspirací a přání, pak máte z poloviny vyhráno. Můžete si tipy na dárky průběžně zapisovat do notýsku nebo diáře. Mě se ale nejvíc osvědčil mobil. Telefon mám většinou stále u sebe, takže se žádný nápad se neztratí. Pak už jen stačí vyrazit na nákupy nebo se posadit v klidu k počítači a pustit se do online nakupování.  Někdy ale seznam inspirací nestačí, nějaké dárky vám chybí. Pak si vezměte první dárkový seznam tj. seznam obdarovaných. Zapište si u každého, jaké má koníčky, co rád dělá, jaký styl oblečení nosí, na jaký žánr filmů se kouká nebo jaké čte knihy

Kniha jako dárek
Knihy patří mezi klasické dárky

A ještě rady na závěr

Archivujte si seznamy dárků, je to praktické. Vyhnete se trapasu, že jste někomu dali stejný dárek jako vloni. Seznamy jsou také dobrou inspirací. Proč nevyužít nápady z loňského roku a jen obměnit obdarované? 

Seznam dárků má ještě jednu nespornou výhodu. Nestane se vám, že na některý z dárků zapomenete v utajené skrýši a objevíte ho náhodou až po pár měsících. 


Nakupování dárků začíná pro každého jindy, u nakupování (nebo výroby) adventních kalendářů si většinou počkáme na listopad. Jaké jsou a jak na ně, to se můžete dozvědět v článku o vánočním tvoření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close