Ať chceme nebo ne, většinu nás v životě nějaké to stěhování nemine. První fáze je o fyzickém přesunu, protože musíte převézt nábytek, věci do domácnosti, knihy, oblečení a spoustu dalších nezbytných ale i zbytných věcí. Druhá fáze je úřední, ta zahrnuje výměnu dokladů, při které se bohužel doposud nevyhnete osobní návštěvě úřadů. A na tu se dnes podíváme podrobněji.

Kde nahlásit změnu trvalého bydliště?

Samotná změna není nijak náročný proces. Zajdete na příslušný městský nebo obecní úřad, vyplníte Přihlašovací lístek k trvalému pobytu a zaplatíte 50 Kč poplatek (děti do 15 let jsou od poplatku osvobozeny). Jak vypadá formulář, kterým se nahlašuje změna trvalého bydliště si můžete podívat na stránkách Ministerstva vnitra. Úřednice vám ustřihne růžek občanky a vydá prozatímní doklad – žlutou kartičku pojmenovanou Potvrzení o změně trvalého pobytu, kde máte uvedenu novou ale ještě i starou adresu. Ale pozor, nemůžete se přihlásit jen tak na jakoukoliv adresu se vám zlíbí, musíte svůj pobyt něčím doložit. Pokud jste vlastníkem nemovitosti, pak je to výpis z katastru nebo kupní smlouva s razítkem katastru, při nájmu je to smlouva nájemní. Tím to ale nekončí, naopak kolečko s výměnu dokladů začíná.

Jak změnit trvalé bydliště
Prvním krokem je stěhování, druhým pak nahlášení změny trvalého bydliště na úřady.

Jaké doklady musíte vyměnit při změně trvalého bydliště?

Za prvé: Občanský průkaz. O ten musíte požádat do 15ti pracovních dnů od změny. V tomto případě neplatíte žádný poplatek.

Za druhé: Osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák). Pokud jste majitelem vozidla, pak se nevyhnete návštěvě dopravního odboru. Do 10ti pracovních dnů od změny bydliště máte povinnost toto nahlásit resp. zažádat o nový malý techničák a zároveň si nechat do velkého techničáku doplnit nové údaje. Za provedené změny opět zaplatíte správní poplatek 50 Kč. A nebojte, i při stěhování z kraje do kraje vám zůstane stará registrační značka vozidla.

Nový řidičský průkaz potřebovat nebudete, v něm není adresa uvedena. Stejně tak se změna nedotkne vašeho cestovního pasu.

Na které další instituce byste neměli zapomenout změnu trvalého bydliště nahlásit?

Změnu trvalého bydliště zapíše úředník matriky už při jeho oznámení do registru a díky tomu se o něm dozví většina institucí (například Finanční úřad). Přesto se vás může týkat ještě povinnost nahlásit změnu dalším institucím (například na zdravotní pojišťovnu). Pokud podnikáte a chcete na novou adresu přesunut svoje sídlo, pak budete muset zaskočit ještě na živnostenský úřad. Změnu vám provedou na místě, zaplatíte správní poplatek 100 Kč.

A ještě další tipy. Pokud jste v evidenci Úřadu práce, pak nezapomeňte, že i tam máte povinnost do 8 dnů nahlásit změnu . Pobíráte-li nějaký druh důchodu a necháváte si ho zaslat na poštu složenkou, pak je potřeba nahlásit změnu na poště a následně i na ČSSZ. Změnu oznamte také své bance, mobilnímu operátorovi, dodavatelům energií (elektrika, plyn, voda), pojišťovně, ošetřujícímu lékaři a zaměstnavateli. U těchto asi žádné přesné lhůty dodržet nemusíte, ale doporučuji s tím neotálet.

Kolik času potřebujete na změnu trvalého bydliště?

Teoreticky byste změnu mohli zvládnout během jednoho dopoledne, prakticky ale doporučuji si od návštěvy matriky, nechat nějaký ten den uplynout. Ze své zkušenosti musím říct, že i když úřednice zapsala změnu do registru obyvatel ihned a na živnostenském úřadu mi za dvě hodiny změnily i sídlo podnikání, bohužel na registru vozidel změna v systému ještě nebyla. Proto jsem tam musela další den znovu (prý se registry aktualizují v noci).

Na závěr bych ještě doplnila, že stěhování má i svoji třetí fázi, mentální fázi. Musíte si v hlavně přenastavit zažité návyky. Například jako si uvědomit, že při cestě z práce, že při cestě z práce máte odbočit do jiné ulice (v případě, že jste se přestěhovali jen v rámci jednoho města). Nebo nastoupit do správného vlaku. Zvyk je želená košile, na to pozor.


Nebojte se úřadů, často slyšíme, že to je peklo. Já myslím, že většinou vám úředníci pomohou a poradí, jen se na ně musíte trochu usmát a požádat je o pomoc. Pokud řešíte i další životní situace, například prodáváte auto, pak se můžete dozvědět, co vás čeká v našem článku Jak přepsat auto na nového majitele?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close