CV je latinsky curriculum vitae a my to známe jako životopis či strukturovaný životopis. Je to takový náš osobní profil, kde se píše o našich schopnostech, dovednostech a pracovních zkušenostech. Napsání životopisu ale není zas tak jednoduchá záležitost, takže jak na životopis?

Mám za to, že není naprosto ostudou najít si nějaké vzory a předlohy. Těch je na internetu opravdu hodně a v dnešní digitalizované době není problém vytvořit životopis online. Nebojte se na to vrhnout a nějaký životopis si sepsat, pak už ho jen budete udržovat a obnovovat a kdykoliv vás v práci naštvou, stačí se do něj podívat, ono to dost uklidňuje.

Méně je někdy více a to platí i pro životopis

Určitě najdete dost informací, které chcete do životopisu napsat. Ale i když začínáte a praxi po škole máte minimální, něco se najde. Pro ty, kteří toho mají za sebou hodně, je důležité informace prosít a vybrat jen ty důležitější. Nikdo nemá na čtení jednoho CV hodinu.

Je dobré mít životopis na jednu až dvě (to je maximum) strany a napsat ho písmem, které je správně velké a dobře čitelné. Neuškodí na začátek vložit nějakou větu, která zaujme a není příliš fádní. Ale ne každý personalista má na vtípky náladu, takže je to trochu i o odvaze.

Pravdivost a správný pravopis v životopisu

Samozřejmě, že každý má tendenci si životopis trochu vyšperkovat, ale držte se raději pravdy. Nikdy nevíte, kde vás pravda může dohnat a pokud má personalista možnost, věci si ověřuje.

Pravopis a správné formátování životopisu je také důležité. Dejte text někomu přečíst, opraví vám chyby a ještě to může být dobrá zpětná vazba zda vám tam něco nechybí, nebo naopak nepřebývá. Pokud s wordem nějak válčíte, zkuste opravdu nějaký online životopis, který to udělá za vás. Nebo vytvořte ve wordu, ale odhalení chyb ve formátování zabráníte převedením do PDF formátu. Ten pak používejte při posílání.

Přehlednost životopisu – používejte odrážky

Informace mají být přehledné a ten, kdo to bude číst se v tom lépe vyzná když použijete odrážky. Ale i tady platí pravidlo, že méně je více. Optimální a možná i maximální počet je tak 5.

Pokud jste student, tedy píšete svůj první životopis, určitě studium uveďte hned na začátku. Jak napsat životopis bez praxe není jednoduché, ale jde to! Pokud už máte dost pracovních zkušeností, tak naopak studium dejte až na konec životopisu a navíc jen to nejvyšší dosažené. Základní škola už asi nikoho zajímat nebude.

Je samozřejmě rozdíl v tom jak napsat životopis do práce a jak napsat životopis na brigádu. Životopis na brigádu bude určitě kratší, zaměří se na vzdělání a případné zkušenosti, které s brigádou souvisí. Tam není třeba rozvádět úplně všechno.

Co napsat do životopisu, aneb strukturovaný životopis

 • Základní údaje včetně fotografie
 • Dosavadní pracovní zkušenosti
 • Vzdělání
 • Ostatní – jazyky, počítače, zájmy

Osobní údaje, tedy základní věci o vás

 • Jméno, příjmení, titul, telefon, e-mail.
 • Kontaktní adresa.
 • Fotografii – možná se to nezdá, ale je to důležité. Jen dejte pozor na výběr, tohle není facebook.
 • Nepovinná osobní data pokud chcete (rodinný stav, počet dětí, občanství atp.)

Pracovní zkušenosti – nejdůležitější část životopisu?

 • Řaďte praxi chronologicky – od nejnovější po nejstarší.
 • Napište měsíc a rok začátku a konce trvání pracovního vztahu a také celé jméno zaměstnavatele, tedy firmy kde jste pracovali.
 • Také uveďte pozici, tedy na jakém místě jste pracovali a zkuste krátce popsat, co jste dělali (pochopitelně a jednoduše).
 • U posledních dvou zaměstnání je dobré uvést i jméno kontakt na někoho, kdo vás může doporučit. Samozřejmě v případě, že s ním máte dobré vztahy.
 • Studenti tu mohou uvést i práci na projektech v rámci studia, tedy pokud to bylo zajímavé a relevantní.

Vzdělání, studium, kurzy

 • Když jste student nebo čerstvý absolvent, tak tyto informace dejte v životopise hned za osobní údaje.
 • Začínejte nejvyšším dosaženým vzděláním, nebo tím co aktuálně studujete.
 • Uvádějte maximálně 2 poslední školy, základní ani uměleckou určitě ne. Tedy pokud základní škola není vaším jediný vzděláním.
 • Napište název školy, obor studia, v případě vysoké školy také získaný titul a rok ukončení.
 • Dále napište další kurzy a vzdělávání, které jste absolvovali, třeba jazyky

Další dovednosti, znalosti a zkušenosti – závěrečná část životopisu

 • Trochu volnější část, ale také důležitá
 • Uveďte například řidičák (jaký a od kdy), jazyky (jen ty co opravdu umíte a nebo přidejte úroveň znalosti), počítačové dovednosti nad rámec běžných
 • Pokud máte nějakou dovednost co může pomoci přímo zaměstnavateli u kterého se ucházíte o práci, tak ji určitě zmiňte

Co do životopisu určitě nepatří

 • Emoce a zbytečné informace si raději nechte pro sebe, nebo do případného motivačního dopisu.
 • Příklady zbytečně dokazující jak jste dokonalá či dokonalý. Jako že golf hrajete každý víkend s ministrem zdravotnictví, nebo chodíte na kafe s prezidentem. Vynechte to i kdyby to byla pravda.
 • Platové představy. Pokud to přímo není uvedeno v inzerátu na místo na které se hlásíte. Plat se většinou dohaduje až na pohovoru.
Personalista a životopis
Jak vybrat toho pravého když se mi nechce číst životopisy?

Připomínám, že opravdu existují i možnosti, kdy podle návodky vyplňujete a nakonec vám krásný strukturovaný životopis vypadne sám. Například tady to tak funguje. Někdy je to bezplatné, někdy už za poplatek, nebo minimálně za kontakt.

Co se děje se životopisem, když ho pošlete

Strašně moc záleží na situaci a na personalistovi. Každý má trochu svůj přístup. Ti poctiví to čtou celé, velká část z nich se podívá na fotku a na začátek, případně na posledního zaměstnavatele. To sice není fér, ale bohužel se to stává. Prostě váš životopis jen tak prolétnou a možná si ho vytisknou.

Když projdete prvním sítem a pozvou vás na pohovor, často se stane, že si ho pořádně čtou těsně přes schůzkou a ptají se na stejné věci, které tam uvádíte. Je to i kontrola, zda jste psali pravdu a zda i vy to víte. Takže na pracovní pohovor si i vy svůj životopis vezměte 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close