Každý rok vyhlašuje společnost Pantone barvu roku. Ale trvá jim to a tak se barva roku objeví až v prosinci. Proto se vynořují předem různé spekulace a nápady. A pokud chcete vědět jak to dopadlo, dočtěte článek až do konce.

Například v roce 2019 jí byla Living Coral, taková krásně korálově oranžová. Mě se moc líbila, proto si ji pamatuji.

Pantone living coral - barva roku 2019

V roce 2021 vybrali v institutu Pantone vítěze dva: zářivě žlutou s názvem Illuminating a šedou Ultimate Gray, zajímavá a pěkná kombinace.

Pantone barva roku 2021

Když teď vydržíte dva odstavce odbornějších výrazů a poučování, tak nakonec možná zjistíte, že na tom nic zas tak složitého není. 🙂

Letos už médii proběhlo, že další barvou roku od Pantone bude Vining Ivy. Zelenomodrý odstín Vining Ivy (PPG1148-6) symbolizuje prý vodní hlubinu i drahý kámen a svou přirozeností v člověku umocňuje potřebu návratu k přírodě. Ale není to potvrzeno, klidně to může být fáma. Pantone barvu oznamuje vždy až v prosinci a k tomu zatím nedošlo. Takže stále se můžeme těšit a napínat. Ve hře stále zůstávají barvy jako Rebellious Gold (žlutozlatá),  Cantaloupe (melounově oranžová), či Neo-mint (pastelová mátová).

To, že je nějaká barva barvou roku ještě neznamená, že všichni výrobci módy, módních doplňků, designéři i architekti se najednou vrhnou právě a jen na tuhle barvu a jiné nejsou v kurzu. Na to máme ještě jednu zajímavou organizaci, je jí WGSN. Volně přeloženo je to něco jako celosvětová agentura pro trendy. Ti každý rok připravují trendy na další a další období a k nim udávají i barevnost. Každý obor má svoje barevné palety, ale obory se vzájemně prolínají. Jak móda, tak i bydlení, či životní styl obecně tvoří nakonec celé naše okolí, to v čem žijeme. Je s podivem, jak moc se těmito trendy od WGSN velcí výrobci a obchodníci řídí.

Určitě si pamatujete, že když byla před pár lety módní hořčicová barva, vídali jsme ji na oblečení, doplňcích i nábytku. Prostě všude. Někdy to zkrátka přeženou.

Hodně zahraničních článků tedy zatím sází na Vining Ivy, tak uvidíme. Tady lehká ochutnávka, sice to není oblečení, ale taky nevíme, jestli to opravdu barva roku bude.

Možná barva roku 2023
Je tohle barva roku 2023? Nevíme.

A teď konečně k něčemu jasnému, čemu budeme rozumět všichni. V nejbližší budoucnosti na nás obchodní domy i známé značky navalí nové a nové kolekce. Většina z nich se opravdu módních trendů v barvách drží, takže se nemusíme bát nakoupit. Prostě se rozhlédneme a rovnu uvidíme, co je trendy. Při vybírání tak nebudeme „mimo“.

Navíc mám pro vás dobrou zprávu. My, které milujeme barvy, co zrovna nejsou v aktuálním módním hledáčku, můžeme bez obav nosit i to, co máme rády a co nám vždy sedělo. Nejdůležitější totiž je, jak se v oblečení a barvě cítím.

Abychom byli trochu konkrétní, očekávat prý můžeme i barvy typu ohnivá červená (Flame Scarlet), která říká věnuj mi pozornost a je opravdu hodně ženská. Dále výrazně žlutá (Saffron), která se hodí nejen k jaru, ale ke každému nápaditému experimentu. Pro uklidnění by v nabídce mohla být příjemná tmavě modrá (Classic Blue) a jemný odstín vodní zelené (Biscay Green). U zelené zůstaneme s barvou trávy a do ní si můžeme lehnout v modré džínsové (Faded Denim 17-4021), protože džínová barva i denim jako takový je prostě nadčasový. Na oživení je tu pomerančově oranžová (Orange Peel) v kombinaci s hřejivě kořeněnou hnědou (Cinnamon Stick). A to zdaleka nejsou všechny barvy, které mohou módní návrháři používat. Je tu trend odvážného míchání barev a ten platí i u kombinací oblečení. Takže nebojme se barev!

Můžeme se zajímat o módu hodně, méně, nebo skoro vůbec a přesto nám to může slušet. Takže navrhuji si v co nejbližší době koupit něco na sebe, jen tak pro radost.

Upgarade článku – po vyhlášení barvy roku 2023

A jak to tedy dopadlo? Na začátku prosince se pantone rozhoupal a barvou roku vyhlásil magentovou. Konkrétně je to odstín s názvem Viva Magenta s kódem 18-1750, ten prý lze pro laické oko popsat jako jakási tmavší vínovočervená. Takže je to nakonec úplně jinak a spekulacím odzvonilo.

Pantone barva roku 2023 Viva Magenta

Zajímavý článek s krásnými fotkami je například zde a jak ji využít v interiéru a nábytku se zase můžete podívat v tomto článku.


Oblékání může být zábava a někdy je to za trest. Možná je oblékání podle nálady, takže doporučuji přečíst si humorně dramaticky drastický příběh peripetie v tanečních. Poučit se jak na odřená stehna (bandeletky), zjistit něco o pokusu nacpat se do stahovacího prádla nebo jak správně prát džíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close