Roky jsme jezdili autem, střídali se v řízení a vyráželi na noc, aby děti co největší část cesty prospaly. První den dovolené jsme pak prospali většinou my.

Tak nás napadlo zkusit na vlastní kůži ten vlak. Jede to sice o něco déle, než bychom jeli autem, ale cenově to pro 2 (a nejspíš i pro 4) vyjde rozhodně lépe než auto.


A jak to probíhalo? Nástup a začátek cesty

Nástup Praha nebo Brno, jak to komu vyhovuje. Vlak pak zastavuje v Bratislavě, Budapešti a následně v cílové stanici (Split nebo Rijeka). Z cílové stanice má Regio Jet ještě nějaké návazné autobusy pro další destinace, ty čekají právě na cestující z vlaku.

Po nástupu nám stevardka (cestou zpět stevard) rozdala malou lahvičku vody zdarma a optala se, zda nechceme noviny.

Usadili jsme se v kupé na svých místech a čekali, kdo k nám přistoupí a s kým budeme kupé sdílet. Kdybychom jeli všichni, měli bychom kupé jen pro sebe a tohle bychom neřešili. Ale jsme lidé společenští a tak jsme se na spolucestující těšili. Předpokládali jsme, že to budou podobní dobrodruzi. Vlak, předtucha a Slovensko nezklamalo a přidělilo nám společenskou dvojici táta a syn s chutí na pivo i povídání si.

Naše Stewardka měla na starosti celkem 3 vagony ale i tak se u nás stihla cca 1x za hodinu zastavit a mohli jsme si objednat chlazené pivo (Plzeň) za 25 Kč (to je super cena), vínko (více druhů), vodu, kávu či nějaké jiné pochutiny. Kdyby byla nouze, ale nebyla, mohli bychom zajít do jídelního vagonu, kde bylo také možné něco zakoupit. Prostě pohoda.

Vlakem na dovolenou RegioJetem
I takové dobroty se daly objednat ve vlaku, nebo předem zajistit při objednávce jízdenky.

Také bylo možné si předem objednat jídlo už když jsme si kupovali jízdenky, což jsme raději udělali . Objednávka pro nás byla připravená a doručili ji přednostně k nám do kupé. Jinak v aktuální nabídce také jídlo bylo, ale my se báli, že by pak záleželo co a jak rychle se vyprodá.

Večerka, spánek a pasová kontrola

Večerka (noční klid) byla od půlnoci do 6:30 hodin. Rozložit v kupé lůžko není nijak složité, k dispozici bylo čisté povlečení včetně prostěradla. Při hrkotání vlaku se spí dobře, trochu jako v dětské kolébce. Jen jedna drobnost byla nepříjemná, v cca 4 hodiny ráno nás probudili celníci na Maďarsko-Chorvatských hranicích. Kontrolu neošidili, pasy i veškeré certifikáty/covid) opravdu poctivě zkontrolovali. Zkontrolovat kupé jim trvalo jen pár minut a pak jsme vesele spali dál když kontrolovali zbytek vlaku.

Ranní probuzení a dojezd na místo

Po ránu budíček rozhlasem. Dostali jsme zdarma kávu či čaj (to podle nálady a chuti) a jeden croissant. Pokud nestačilo, mohli jsme dokoupit, ale až za cca hodinu. Nejdřív se musely rozdat ty snídaně všem ve vlaku. Pro zpáteční cestu jsme byli poučení a večer si zakoupili dodatek k snídani, protože jeden croissant nám nestačil. Jsme trochu větší hladovci po ránu :).

Do konečné stanice jsme přijeli jen asi s 25ti minutovým zpožděním, což na cestě trvající 18 hodin nepovažuji za nic zásadního.  Byli jsme v pohodě, odpočatí, kdo chtěl byl i lehce „ovíněn“ a připravení na zahájení dovolené.

Vlakem k moři ve Splitu
Splitská zátoka je od vlakového nádraží asi tak 50 metrů. Moře vidíte hned.

Kolik stojí cesta autem do Chorvatska? Jak rozdílné je to proti vlaku?

Abychom to malinko porovnali, zkusila jsem napočítat cestu autem, přes Rakousko a Slovinsko. Brno – Split při štěstí cca 900 km. Výpočet je pro cestu tam i zpět, protože dálniční známky taky platí na obě cesty.

Benzín 3 500 Kč, dálniční známka Rakousko 240 Kč, dálniční známka Slovinsko 760 Kč, Placené úseky Chorvatsko cca 1600 Kč. Opotřebování auta nepočítám, ale je to taky důležité. Celkem tedy 6 100 Kč

Cena jízdenky pro 1 osobu (zpáteční) v roce 2021: Celkem 2 640 Kč (tam 1170 Kč a zpět 1470 Kč). 2 osoby tedy 5 280 Kč.

Pro dvě osoby tedy finančně naprosto jasně vyhrává vlak. Nutno zmínit, že autem jsme tam většinou za 10 – 12 hodin (když se cestou nevyskytnou zácpy) a vlakem to trvalo o několik hodin déle. Je na každém, ať si vybere co mu vyhovuje.

Nemám fotky jak se tam spalo, ale našla jsem jak to vypadá v lehátkovém kupé ve virtuální prohlídce přímo od RegioJetu.


Cestování je pro někoho vášeň a pro někoho noční můra. Je lepší dovolená v tuzemsku nebo u moře? Jak na cestování když nechcete s cestovkou jsme si natrénovali už dávno a pokud vás to zajímá, přečtěte si článek jak cestovat do zahraničí sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close