Firstminut, lastminut, all inclusive… reklama se na nás valí ze všech stran. I když cena i míra pohodlí jsou určitě důležité, nepodléhejte snadno svodům různých nabídek. Zkuste se někdy zastavit a jít na to z druhé strany.

Neřešte jen, kam na dovolenou, ale ptejte se nejdříve sami sebe, co od dovolené očekáváte? Alespoň takhle to dělám já. První jsou otázky. Chci si odpočinout, chci něco poznat, mít čas na své blízké? A pak si přidám svoje malé cíle –  přečíst si knížku, poznat nějaké nové místo, ochutnat netradiční jídlo… A jaké otázky si kladete vy?

Jak řešit dilema dovolená v Česku nebo dovolená u moře?

Střídejte to. Jednu dovolenou jeďte do zahraničí, další rok zůstaňte v tuzemsku. Někdy lze stihnout i obě možnosti v jednom roce. A klidně si udělejte i plán na více let dopředu: dovolená Chorvatsko, dovolená v ČR, dovolená Řecko… Budete se mít i na co těšit.

Jet s cestovkou nebo si zařídit ubytování a dopravu samostatně?

Nebojte se jet bez cestovky. Zejména pokud volíte dovolenou v tuzemsku nebo chcete jet do destinací, které jsou dostupné i autem, jako je třeba Chorvatsko. Ať už preferujte hotel nebo chcete ubytování v soukromí, na internetu lze najít mnoho možností. A aby člověk měl jistotu, že se nenapálí, je dobré číst recenze. Projděte si třeba Booking.com, ale pak si dohledejte i stejné ubytování na Tripadvisor.com. Projděte si recenze, prohlédněte si fotografie. A ještě jedna vychytávka, podívejte se pro jistotu i na Street view na google mapách. Je to nejlepší způsob, jak si prohlédnou okolí a získat tak alespoň částečnou jistotu, že apartmán nestojí u dálnice nebo u skládky odpadů. Tyto informace najdete skoro pro všechny destinace. Ať už řešíte dovolenou v Chorvatsku nebo i třeba na Kanárských ostrovech. 

Chtěli byste jet na dovolenou do zahraničí, ale máte obavy, že se svými jazykovými znalostmi to nedáte, bojíte se, jak se domluvíte?

Můžu vás ujistit, že stačí znát pár základních mezinárodních slovíček. Všude na světě jsou lidé, kteří se budou snažit vám porozumět. A pokud máte i chytrý telefon, pak stačí jen mít zaplacený roaming a data. Překladač je dobrý pomocník a pokud se stydíte mluvit nebo slovo neumíte vyslovit, můžete být přesto v klidu. Číst umí všichni, stačí jen ukázat display a nebo ještě lépe, frázi přehrát přímo z telefonu. A i vy můžete téměř všemu rychle porozumět. Např. Google dnes umí i přečíst a přeložit třeba jídelní lístek, stačí ho jen vyfotit.

Boarding
Pokud cestujete do zahraničí, nezapomeňte si zkontrolovat platnost vašich cestovních dokladů.

Jak sbalit a nic nezapomenout?

Udělejte si seznam. Tvořte ho s předstihem a zapište si na něj nejen věci, které si chcete vzít sebou, ale také co je potřeba zařídit. Například nezapomenout zajistit cestovní pojištění, koupit léky, objednat si nové plavky, domluvit si s kamarádem, aby vám zalil kytky a nakrmil kocoura. Časem zjistíte, že seznam věcí na dovolenou v Chorvatsku se moc neliší od seznamu pro dovolenou v ČR.

A jedna dobrá rada na závěr. Svůj “balící seznam” si schovejte, bude se vám hodit i příští rok. 


Cestování nám dnes nabízí téměř neomezené možnosti. Jak lze cestovat vlakem do Chorvatska nebo jak je snadné vydat se na dovolenou do zahraničí i bez cestovky si přečtěte na našich dalších článcích z rubriky Cestování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close