Na začátku byla naše touha cestovat a poznávat nová místa. První cestování do zahraničí, do zajímavých míst a měst Evropy jsme absolvovali s cestovkami a vyzkoušeli jsme ty velké i ty menší, ty tradiční i ty alternativní. Na žádnou z nich nemohu říct křivého slova, buď jsme měli štěstí, nebo jsou opravdu všichni profesionální.

Zjistili jsme, že nám více sedí poznávání v malých skupinkách s možností rychlých změn v programu a narazili jsme i na skvělé průvodce, kteří sami jsou většinou zarytí cestovatelé. Po pár takových zájezdech jsme zjistili, že k cestování po Evropě stačí pár základních věcí.

  • Nebát se – nejdůležitější je sebrat odvahu a zkusit to.
  • Naplánovat si to – termíny, cestu, zjišťování informací o daném místě
  • Užít si to a být připraven na změny
  • Mít s sebou pohodové lidičky

Nebát se

Strach. To nás na začátku brzdilo nejvíc, vždyť pořádně neumíme jejich řeč a ani všeobecně používanou angličtinu. Začali jsme jednodušší destinací, cestování na Slovensko bylo nejjednodušší, cestování do Polska nás lehce připravilo. Cestování do zahraničí, kde jim nerozumíme? Jak se tam domluvíme? Pozor, většina zemí (mimo rodilých angličanů) umí anglicky podobně jako vy (my) – průměrně, spíše hůře. Špatná angličtina je prostě ten nejvíc rozšířený světový jazyk. Jediné podstatné je, nebát se toho. Navíc dnes máme online překladače – stačí mít chytrý telefon a domluvíte se skoro všude, napíšete česky, on přeloží a domorodec si přečte (nebo poslechne výsledek). Obráceně to funguje taky, z domorodštiny do češtiny. Případně je to motivace učit se cizí jazyky (aspoň základy) a na to existuje taky spousta chytrých appek a možností.

Naplánovat si to

Je to jedna z opravdu důležitých částí, je taky dost zábavná a nutí vás se na akci těšit i mnoho měsíců dopředu.

Termín – osvědčilo se nám pohlídat si, aby v dané zemi či městě neprobíhaly nějaké speciální oslavy či svátky. Pak je bohužel časté nějaké omezení, dražší ubytování, nedostanete se vždy tam, kam chcete.

Cesta – jak tam pojedeme, kdy (v kolik hodin) tam chceme být, jak se budeme pohybovat tam (jak je dostupná městská doprava i jiné druhy doprav). To vše se dá dobře zjistit i v češtině, protože mnoho lidí už tam bylo a svoje zkušenosti sdílí na blozích či na facebooku. A samozřejmě tyhle informace jsou i na www stránkách daného města, ale tady už musíte počítat s cizím jazykem a překladačem.

Informace o místě – nepřeberné množství textů o pamětihodnostech, fotek, otevíracích hodin, ceny vstupů a cokoliv vás napadne – zase ten internet. Včetně možností stravování i obvyklých cen, tady musím podotknout, že oblíbený tripadvisor.cz toho opravdu ví hodně.

Ubytování – schválně ho mám na konci, protože nejdřív prozkoumáme město a pak se rozhodneme, ve které části by bylo dobré bydlet, aby byla dostupná pěšky (centrum) nebo šikovně nějakou dopravou. Je to otázka pohodlí v závislosti na ceně. Používáme booking.com nebo airbnb.cz. Někdy se vyskytne i jiná příležitost, když se plánuje dopředu a okolí to ví, někdy zjistíte, že přátelé vašich přátel …..

Výsledkem tohoto snažení obvykle bývá:

  • Zakoupená letenka nebo jízdenka na dané místo a zpět domů
  • Zajištěné (zamluvené či zakoupené) ubytování
  • Vytištěná mapka s vyznačenými lokalitami co chceme navštívit + ruční poznámky (na místě pak v infocentru vždy raději získáme i aktuální mapu)
  • Vytištěná mapka s dalšími zajímavostmi – většinou restaurace, zajímavá místa, někdy také WC a kde se při cestování umýt

Užít si to a být připraveni na změny

Nikdy nic neprobíhá hladce. Ale když dopředu víte, že chcete být v pohodě, tak i nahodilé změny řešíte v klidu. No tak prší, to nevadí, půjdeme se tam podívat zítra. Zapomněla si maminka vložky do bot, no tak jí půjčím svoje, nebo najdeme lékárnu hned, co otevřou. Má vlak zpoždění? Zavolám na ubytování, že se zpozdíme. VŠECHNO je řešitelné. Neztrácejte hlavu (a vezměte si s sebou ručník pro případ konce světa).

Mít s sebou pohodové lidičky

Tak tohle úzce souvisí s předchozím odstavcem. Jeden nespokojenec dokáže otrávit i celou skupinku optimistických nadšenců do cestování. Škarohlídy neberte a nebo, když už se to stalo, je přehlížejte jak vodní hladinu, případně je při první příležitosti zamkněte na pokoji nebo prodejte do zoo. Dobrá skupinka neztrácí hlavu, změny řeší v pohodě, upravuje program podle nálady a situace a večer nadšeně vyhledává na netu informace o pamětihodnostech, na které náhodně narazili a nikdy nikde v žádných průvodcích nebyly popsané.

Vyzkoušené je to pro Londýn, Paříž, Řím, Krakow, Budapešť, Madrid, Bratislavu, Vídeň, Lisabon, Athény a Barcelonu.


Cestujeme rádi, když to jde. Takže jsem zkusili jet vlakem do Chorvatska a u toho jsme zjistili, že komunikace se nemá podceňovat. Také se nebojíme aktivních druhů dovolených a někteří z nás si klidně koupí trekové boty pár hodin před odjezdem do tater. Prostě žádná nuda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close