Pokud si pro svůj výlet vyberete za cíl kopec, vystoupejte na takový, kde na vás na vrcholu čeká odměna. Třeba v podobě výhledu z rozhledny. Dívat se na svět z výšky jako pták… Takový pocit můžete zažít na téměř každé rozhledně, musí se ale vydařit počasí a umožnit příznivé podmínky k rozhledu do dálky.

Česká republika je rozhlednářská velmoc. Velký boom v jejich výstavbě byl už začátkem 20. století. Podstatnou měrou se o to zasloužily různé turistické, krajanské či sportovní spolky. Už v té době se jednalo atraktivní turistické cíle a často také o architektonické skvosty.

Renesance výstavby rozhleden

Renesance výstavby rozhleden nastala pak znovu na začátku 21. století. Z velké části se změnil stavební materiál, místo klasického kamene převládá dřevo a kov. Musím pochválit zadavatele staveb za jejich odvahu realizovat i velice moderní i zajímavá provedení. Často bývá už samotný pohled a výstup na rozhlednu zážitkem, který může vyvážit i nepřízeň počasí a zhoršené rozhledové podmínky.

Markoušovická rozhledna

Někdy se lze setkat i s pojmenováním Slavětínská, ale i na webu mapy.cz je značena jako Markoušovická. Rozhledna se nachází na kopci s kótou 708 m n. m. v Jestřebích horách. Výška rozhledny je 23 metrů, z horní vyhlídkové plošiny, která je 18 m nad zemí, je výhled na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Stolové hory a spoustu dalších míst. Za dobré viditelnosti můžete i bez dalekohledu rozeznat Kunětickou horu nebo Kralický sněžník.

Přímo k rozhledně vede zelená turistická značka od vlakové zastávky Petříkovice. Připravte se ale na strmý výstup. Trasu si pak můžete prodloužit i na druhou rozhlednu, která se nachází na stejném hřebeni. Tou je Žaltman. Pokud volíte jiný dopravní prostředek než vlak, pak je nejkratší trasa na Markoušovickou rozhledu ze Lhoty u Trutnova nebo lze vyrazit přímo z obce Markoušovice, i tam ale musíte dojet autem nebo autobusem. Ať už zvolíte jako výchozí bod kteroukoliv z uvedených vesnic, délka trasy i zpět se bude pohybovat mezi 5 a 10 km.

Na rozhlednu ve všech ročních obdobích

Počasí občas výhledům nepřeje a nebo se rychle mění, i tak může být návštěva rozhledny zážitkem. Jako důkaz přikládám několik fotografií. Člověk jen těžko uvěří, že všechny snímky byly pořízeny v listopadu.

Kde najít inspiraci?

Nechte se inspirovat například knihou Rozhledny České republiky, nebo si vyberte z široké nabídky některého eshopu, doporučit můžu Knihy Dobrovský. Budete překvapeni, kolik knih o rozhlednách existuje.


Další tipy na výlety doma v zahraničí najdete v naší rubrice cestování. Přidáváme i pár postřehu a rad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close