V souvislosti s městy a Itálií znám dvě pořekadla. „Vidět Neapol a zemřít“ a „Všechny cesty vedou do Říma“. Co se týká prvního, kamarádka cestovatelka se právě kvůli tomuto pořekadlu vypravila do daleké Neapole, ale byla hodně zklamaná. A nutno podotknout, že i Italové nad touto slovní hříčkou kroutili hlavou. Co se týká cest, ty sice skutečně nevedou všechny do Říma, ovšem určitě stojí za to ho navštívit. Možná bychom mohli to pořekadlo změnit na „Vidět Řím a zemřít“.

Chcete vidět Řím bez lidí? Na to zapomeňte. Nejznámější památky jsou neustále v obležení turistů z celého světa. Smiřte se s tím, že ve Vatikánských muzeích vás ponese proud lidí od začátku až do konce. Stejně tak hustota návštěvníků v Koloseu nebo v Bazilice Sv. Petra je až neuvěřitelná. Pokud si chcete malinko slevit od lidí, pak nejezděte do centra o víkendu a nebo vyrazte na vycházku brzy ráno. Brzy, ale znamená opravdu brzy. Třeba hned po rozednění a kochejte se probouzejícím se městem.

Řím známý a neznámý

Jedete do Říma jen na dva či tři dny? Pak je asi pochopitelné, že chcete vidět ty nejznámější památky. Doporučuji si udělat seznam míst k navštívení, pak si vzít mapu, do ní vše vyznačit a následně naplánovat trasy pro jednotlivé dny. Ušetříte spoustu času i zbytečných kilometrů. Můžete tak třeba v jednom dni navštívit Vatikánská muzea, Baziliku Sv. Petra a Andělský hrad a pak si udělat ještě večerní vycházku na Gianicolo, místo pyšnící se mimořádnými výhledy na město. Nebo začít u Kolosea a přes Formum Romanum, Monument Vittoria Emmanula II, dojít okolo Fontány di Trevi, Panteonu až na Piazza Navona. Cestou potkáte také nespočet kostelů a fontán. Příznivci knih Dana Brauna si na spoustě míst vzpomenou na filmové zpracování jeho románu Andělé a démoni.

Ale abych se nepouštěla jen do výčtu známých památek. Mám pro vás tip. Pokud najdete čas, navštivte katakomby. Těch je v Římě více než šedesát a jsou tvořeny stovkami kilometrů podzemích chodeb ukrývajících tisíce hrobek. Nejrozsáhlejší jsou Kalixtovy katakomby, zkuste nahlédnout do „světa mrtvých“ a dozvědět se něco víc z dávné historie. Nebo se naopak přeneste z dávné historie do moderní současnosti a věnujte pár hodin prohlídce Národní galerie moderního umění. I ta stojí za to. Zatímco přízemí je věnováno devatenáctému století, jsou v něm vystavena díla Paula Cezanna, Clauda Moneta nebo Vincenta van Gogha, horní patro je odhaluje umění století dvacátého. Zahrnuje díla futuristická, kubistická, dadaistická či abstraktní. Škála uměleckých směrů je opravdu široká. A můžete si být jistí, že v parném dni se zde příjemně schladíte a rozhodně tu nenarazíte na davy turistů.

Pár rad, jak si zpříjemnit návštěvu velkoměsta

Šetřete nohy, jezděte metrem nebo městskou dopravou. Síť linek je hustá a často i po cestě vidíte zajímavá místa. Zejména pro dospělé je výhodné koupit si Roma pas, který platí 72 hodin a díky němuž jezdíte MHD zdarma. Navíc máte i vstup do prvních dvou památek zcela zdarma a ostatní pak za zvýhodněnou cenu.

Pozor! Do většiny památek je dnes vstup možné (a někde i povinné) rezervovat předem přes internet. Jinak se vám může stát, že prostojíte ve frontách na vstupenky hodiny a nebo se do památky vůbec nedostanete.

V batůžku noste jen nejnutnější věci. Počítejte s tím, že do většiny budov se dostanete jen přes kontrolu bezpečnostními rámy.

Udělejte si večerní procházku městem. Většina památek je osvětlená a nabízí tak úžasný pohled na monumentálnost staveb. Kavárny a hospůdky jsou na každém kroku. Tady je dobré využít třeba Tripadvisor a než se někam posadíte. Nebudete pak překvapeni kvalitou ani cenou jídla a služeb.

Řím je krásný v každé roční období i v každou denní dobu. Jeho návštěva je zážitkem. Mějte oči otevřené, protože nejen architektura a historie je to, co vytváří nezapomenutelné dojmy. Je to také duše města. Výlohy plné módního oblečení, kabelek, bot, ale i starožitností, ulice plné stánků s cetkami, zahrádek kaváren a hospůdek, kde hrají muzikanti.


Internet je plný tipů na výlety, ale koupit si tištěného průvodce v knižní podobě má také svoje kouzlo.  Mě se osvědčila například edice Meiran live, kterou lze koupit například na eshopu Knihy Dobrovský. Pokud máte rádi cestování, podívejte se na naše tipy na výlety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close