S nástupem jara se probouzí nejen příroda, ale také paraziti, kteří mohou ohrozit zdraví našich domácích mazlíčků. Proto je důležité v této době věnovat pozornost antiparazitní ochraně. Zapomínat bychom ale neměli ani na preventivní opatření.

Když se řekne antiparazitika, mnohým majitelům mazlíčků se vybaví pouze ochrana proti blechám a klíšťatům. Tyto paraziti však nejsou jediným nebezpečím, které hrozí našim mazlíčkům. Mezi další parazity patří například střevní červi, srdcovci, roztoči a další. Proto je nutné vybrat správnou antiparazitní ochranu, která bude zohledňovat všechny nebezpečné parazity.

Jaké antiparazitika jsou k dispozici?

Antiparazitika jsou k dispozici v různých formách, jako jsou tablety, pipety, spreje, obojky a další. Výběr závisí na druhu mazlíčka, jeho věku a životním stylu. Pro psy jsou nejčastěji používány pipety, které se aplikují na kůži a chrání proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům. Pro kočky jsou pipety také velmi účinné, ale mohou být také použity obojky a spreje. Pro menší zvířata, jako jsou králíci a hlodavci, jsou k dispozici kapky a tablety.

Proč je důležité používat antiparazitika?

Paraziti mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou kožní infekce, srdeční onemocnění, anémie a další. Někteří paraziti mohou být také přenašeči chorob mezi zvířaty a lidmi. Antiparazitika pomáhají chránit mazlíčky před těmito nebezpečími a zlepšují jejich kvalitu života.

Kdy aplikovat antiparazitika?

Antiparazitika by měla být aplikována pravidelně podle doporučení výrobce. U většiny produktů je doporučováno aplikovat je jednou za měsíc, ale u některých produktů může být interval delší. Je důležité dodržovat doporučenou dávku a interval aplikace, aby byla ochrana co nejúčinnější a aby nedošlo k nežádoucím účinkům. Zároveň nezapomínejte svého psa, kočku či jiného mazlíka pravidelně kontrolovat, zejména pokud se častěji pohybují volně v přírodě. Není výjimkou, že už v březnu nebo začátkem dubna si zvířátka přinesou z procházky domů nežádoucího návštěvníka – klíště. S jeho odstraněním neotálejte, čím dříve bude pryč, tím lépe. Snižujete tak riziko budoucích problémů.

Prevence proti parazitům

Kromě antiparazitních produktů je důležité dodržovat také další preventivní opatření, která mohou snížit riziko napadení parazity. Mezi tato opatření patří pravidelné čištění prostředí, ve kterém mazlíček žije, jako jsou pelíšky, deky, koberce a podobně. Důležité je také pravidelné mytí a čištění misky s vodou a krmiva, aby se zabránilo šíření bakterií a parazitů.

Jak správně vytáhnout klíště?

Když už se stane, že vám kočka nebo pes přinese domů klíště, pak s jeho odstraněním neváhejte. Použijte pinzetu s tenkými špičkami. Chyťte klíště těsně nad kůží, abyste ho odstranili i s hlavou, a pak opatrně vytahujte kolmo k povrchu kožichu směrem ven. Pinzetu držte pevně, aby vám klíště nevyklouzlo, zároveň ale opatrně, abyste ho nepřeskřípli. Nikdy nevytahujte parazita holýma rukama. Riskujete, že část klíštěte zůstane v kůži a to může vést k následné infekci. Po odstranění klíštěte dezinfikujte místo, kde bylo klíště přisáté, pomocí vatového tamponu namočeného v dezinfekčním roztoku (např. alkoholu). Doporučuje se uchovat klíště, které jste odstranili, pro případ, že by bylo potřeba ho testovat na přítomnost nemocí. Pozorujte kočku nebo psa několik dní po odstranění klíštěte. Pokud se objeví známky infekce, jako je zčervenání, zánět, hnis nebo horečka, obraťte se na veterináře.

Další prevence proti parazitům

Důležitou součástí prevence proti parazitům je také pravidelná návštěva veterinárního lékaře. Veterinární lékař může provést vyšetření mazlíčka a doporučit vhodnou antiparazitní ochranu. Pravidelné veterinární prohlídky jsou také důležité pro kontrolu zdravotního stavu mazlíčka a prevenci dalších nemocí.


Spousta z nás má doma nějaké zvířátko. Myslete i na to, že ho může něco trápit a taková blecha v kožichu, to už je na pováženou. Antiparazitika koupíte snadno, z domova přes internet na spoustě obchodů jako je třeba Superzoo.cz, Lekarna.cz nebo se můžete vypravit osobně do zverimexu či kterékoliv lékárny. A pokud máte rádi příběhy o kočkách, pak si můžete počíst v našem Deníku domácího mazlíčka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close