Už jsem psala, jak napsat zavináč na počítači a jak se poprat i s nějakými dalšími nepříjemnými znaky, co nás při psaní trápí. Ale úplně jsem zapomněla napsat, jak se s tím poprat se zavináčem na mobilu.

A mobil přece používáme čím dál víc, už to není jen telefon, je to taková malá náhrada za počítač. Psát na mobilu zavináč prostě musíme umět, jinak budeme za…..negramota? Samozřejmě začnu Androidem, protože ho používám a protože statistika říká, že ho používá větší část lidí. Pak se dostaneme i k jablku. On totiž Apple tyhle věci mívá trochu jinak, ale používá ho už skoro 20 % lidiček, takže to nelze vynechat.

Pokud vás zajímá trocha historie, třeba k čemu všemu zavináč slouží, jak se jmenuje v jiných zemích a že první jeho použití je už z roku 1345, tak přeskočte na článek jak napsat zavináč na klávesnici. Tam toho je docela dost.

Jak napsat zavináč na mobilu s androidem (Samsung, Xiaomi, Huawei, Honor, Lenovo a mnoho dalších)

@ zavináč, ale i další divné znaky, jsou skryté na dodatečné klávesnici mobilního telefonu. Tedy je nevidíte rovnou když něco píšete, ale až když se přepnete do další části. Klávesnici na chytrém telefonu tedy můžeme různě přepínat.

Jak se to dělá je dost podstatné právě třeba pro napsání zavináče na mobilu. Ono často totiž záleží na výrobci. Systém android používá víc výrobců a ti si někdy vytvářejí vlastní klávesnice, které nejsou úplně totožné. Většinou ale podržením prstu na určité klávese dostanete další nabídku znaků, které byly dosud někde schované.

Zavináč na klávesnici mobilu

Často je to klávesa vlevo dole označená „?123“ a pak taky „=\<“, která se objeví skoro na stejném místě. Jo a taky tu máme shift. To je na klávesnici šipka vedoucí nahoru. Je to stejné jako na klávesnici počítače, taky přepíná klávesnici, ale většinou jen z malých na velká písmenka.

Jak napsat zavináč na mobilu Apple (iPhone/iPad) s iOS

Upozorňuji, že apple nevlastním, takže jsem tohle vygooglila. Ale když už to píšu, tak vím, že by nebylo správné uživatele jablek vynechat.

Prý je rozdíl na klávesnici iPhone (mobilu)  a na iPadu (tabletu). Ten rozdíl je prý proto, že přístroje mají různou velikost dostupného místa pro klávesnici.

Pokud na klávesnici u Apple marně hledáte znak zavináče, nebo třeba čárku, tak závada není na vašem přijímači. Ten znak tam opravdu je, ale uvidíte ho až po zmáčknutí „?123“ a dokonce se může stát, že občas zmizí. Pomůže restart počítače, mobilu nebo tabletu. Prý se to dá dobře odstranit tím, že si tam pořídíte (nainstalujete) klasickou klávesnici od Google.

znak zavináč na mobilu

Taky má Apple emailovou verzi rozložení klávesnice a tam zavináč je a lze ho psát rovnou, ale může se to lišit podle zařízení, které máte v ruce. Apple to celé komplikuje ještě tím, že některé znaky přes Shift nejsou na klávesnici vidět ani když Shift stisknete.

Trochu mě ten google návod vyděsil, tak jsem při nejbližší příležitosti okoukla kamarádův telefon a zas tak hrozné to není, jde jen o zvyk.


Někdy je souboj člověka s technikou úspěšný a někdy ne. Jak napsat tenhle prekérní znak @ na klávesnici u počítače (a také ty další zakrouceniny jako jsou třeba $, &, #) vysvětlujeme ve článku jak napsat zavináč na klávesnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close