Pro někoho jednoduché, pro někoho věčný problém. Každou chvíli na to narážíme. Jak velký problém to pro některé lidi je, mi došlo až když s tím zápasili rodiče. Po přechodu na chytrý mobil a zakoupení novějšího počítače nastaly situace, které nemilujeme, ale řešit je musíme.

Trocha historie se znakem @

Je jasné, že pojmenování zavináč prostě má v Česku náš jazykový základ. Prostě jsme si to slovo vytvořili, protože někdy nám latina ani angličtina k srdci nepřilne a chceme něčemu říkat po našem. Je prostě podobný té kyselé rybí pochoutce a tak ho máme. Nejsme jediní, ve světe má hodně takových ekvivalentů (šnek, červ, myší ocásek, opičí ocásek, prasečí ocásek, ale i mlok, zelí nebo štrúdl). První doložené použití tohoto symbolu je z roku 1345, kdy ho v bulharském překladu kroniky použili místo písmena A (alfa) ve slově Amen. Následně ho v pozdějších staletích některé země používaly pro objemové a váhové jednotky, snad prý odvozeno od amfora, což byla keramická nádoba na tekutiny i obilí. Portugalci ho dokonce používali jako konkrétní váhovou jednotku (arroba – cca 11,5 kg).

Znak zavináč a jeho historie

@ je dnes součástí každé emailové adresy, slouží jako oddělovač uživatelského jména (to je to před zavináčem) od doménového jména (to je to za zavináčem). Příklad: jan.novak@email.cz. V angličtině se mu říká at (spisovně pak at symbol nebo at-sign). Kdysi ho obchodníci a účetní používali jako zkratku vyjadřující spojení mezi jednotkou a cenou za jednotku. U nás se obdobně používal výraz „á“ – např. 10 jablek á 5 Kč = 50 Kč. V anglickém zápisu by to bylo 10 jablek @ 5 Kč = 50 Kč. Vypadá to zajímavě, že jo. Takže 10 jablek po 5 Kč vyjde na 50 Kč.

K čemu symbol „zavináč“ vlastně slouží?

Zavináč – @ je dnes jeden z nejčastěji používaných znaků, ale mnoho lidí s ním má nemalé problémy. Přitom je to tak jednoduché a způsobů jeho napsání je hned několik. Slouží, jak už jsem psala, k oddělení uživatelského jména a doménového jména v emailové adrese, nebo také v diskusích k označení příspěvku či osoby. Dnes už je také hodně často vidět na sociálních sítích.

E-mail – díky unikátnosti emailových adres můžeme dnes psát prakticky komukoliv na světe, kdo si nějakou svou emailovou adresu vytvořil. Pořád je to ten stejný princip (Tomlinsonův koncept emailové komunikace), který byl vynalezen před více než 50 lety a používá se prakticky bez změny dodnes.

Diskuse (dne i online fórum) – tady se zavináč používá k označení příspěvku kdy odpovídáme konkrétní osobě. V praxi je tím označená logická souvislost mezi zprávou a odpovědí. Např.: @Petra. A stejně je to, když někomu píšu zprávu a chci v ní zmínit třetího člověka aniž bych mu ji poslala. Jedná se samozřejmě o osoby, které jsou v dané diskusi zapojeni.

Sociální sítě (nejen Facebook) – označujeme tak konkrétní osoby, je to dost podobné jako v diskuzi. Nejvíc to asi znáte z Twitteru, ale není to jediné místo. Pozor, není to totéž jako hastag, zavináč vždy označuje konkrétní osoby, hastag vlastně skoro cokoliv.

Určitě má i další využití a sami si na nějaké vzpomenete, to bychom ale mohli probírat do zítra 🙂

A teď k tomu psaní zavináče

Jasně že se zaměřím na systém s Windows, protože ho používám a používá ho hodně lidí okolo mne. Ale máme tu i Linux a Mac počítače a jiná zařízení, tam to může být jinak. A i když se snažím, operačních systémů, klávesnic i jiných udělátek je tolik, že někdy to nemusí zabrat.

Jak napsat zavináč na klávesnici

Psaní pomocí Alt (levá klávesa Alt), případně Alt Gr (pravá klávesa Alt)

Pravá klávesa – Alt Gr (někdy tam to Gr nemusí být napsáno) – vpravo, vedle mezerníku, je klávesa Alt, tu stiskneme a držíme. U toho stiskneme (nedržíme) písmeno V na klávesnici.

Levá klávesa – Alt – vlevo, vedle mezerníku, je klávesa Ctrl (ta je ještě o kousek vlevo od Alt), druhým prstem stejné ruky stisknete a držíte levou klávesu Alt (je blízko) a pak napíšete už výše zmiňované písmenko V.

Psaní pomocí kódu (ascii kód pro zavináč) – pozor, je nutné mít numerickou klávesnici (vpravo na klávesnici).

Začínáme stejně jako u psaní zavináče pomocí klávesy Alt – levá klávesa Alt, tu stiskneme a držíme. U toho vyťukáme na numerické klávesnici číslo 64. Pak klávesu Alt pustíme. Nelekněte se, @ se objeví až když pustíte Alt.

Vložení znaku @ z knihovny znaků

Používá se pro word, excel, powerpoint – vlevo nahoře na panelu nástrojů klikneme na záložku „vložení“, vpravo na rozevřeném pásu karet pak na položku s názvem „symbol“ (většinou úplně vpravo pásu). Tam si najdeme zavináč, nebo jiný znak co potřebujeme, a po kliknutí na něj se nám sám automaticky vepíše do dokumentu.

Zkopírovat a vložit zavináč

Pokud je tohle všechno moc složité a sofistikované, tak nesmutněte. Nikdo není dokonalý, takže si najděte jakýkoliv text se @ a prostě si ho vykopírujte. Jak? Označte zavináč pomocí myši, pak stiskněte Ctrl a písmeno C (tím máte zkopírováno). Pak přejděte tam, kam chcete zavináče vložit, klikněte myší na to místo a stiskněte Ctrl a písmeno V (současně). A je to, vidíte ho tam?

A jestli nemáte rádi klávesnici a myš je pro vás oblíbenkyně, jde to i bez klávesnice. Označte zavináč pomocí myši, pak stiskněte na myši pravé tlačítko a v rozevřené nabídce najeďte na volbu „kopírovat“. Pak se myší přemístěte tam, kam chcete zavináče vložit, klikněte pravým tlačítkem myši na to místo a zvolte z rozevřené nabídky volbu „vložit“.

Znak zavináč pro život

Jen pro pořádek, ale nemám vyzkoušeno (Mac s iOS operačním systémem)

Pokud máte českou klávesnici, je možné napsat @ pomocí kombinace Alt (Option) a klávesy se znaky 2, ě a @. V případě anglické klávesnice je to podobná kombinaci, ale tentokrát místo Alt stisknete Shift.

Pokud jste moji návodku zvládli, tak tady pár dalších znaků

Dolar ($) – levý Alt + 36, pravý Alt Gr + ů

Euro (€) – levý Alt + 0128, pravý Alt Gr + E

Ampersand (&) – levý Alt + 38, pravý Alt Gr + C

Hash (#) – levý Alt + 35, pravý Alt Gr + X

Hvězdička (*) – levý Alt + 42, pravý Alt Gr + – (pomlčka)

Zpětné lomítko (\) – levý Alt + 92, pravý Alt Gr + Q

Podtržítko (_) – levý Alt + 95


Někdy je souboj člověka s technikou úspěšný a někdy ne. Takže proč si občas nevypomoct. Jak napsat tenhle prekérní znak @ na klávesnici chytrého mobilu se pokouším vysvětlit v samostatném textu s nudným názvem: jak napsat zavináč na mobilu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close