Už několik let jsou pořady o vaření součástí každodenních programů na různých televizních stanicích. Některé jsou i docela zábavné, úroveň jiných je ale více než pochybná až amatérská. Jídlo z kuřecích kůžiček nebo obalovaná tlačenka…. To opravdu neee! Nechci hodnotit pořady, ale psát články o vaření. Než se dostanu ke konkrétním receptům, chtěla bych uvést proč jsem se rozhodla do toho pustit.

Ještě před pár lety bylo pro mne vaření spíš nutností, kterou jsem tak nějak musela přetrpět. Jako dítě jsem se mamince rozhodně v kuchyni nepletla natož abych se snažila se něco sama vytvořit. Když jsem se po dokončení školy odstěhovala od rodičů, uměla jsem tak ohřát párky, udělat smažená vajíčka. V té době jsem to vůbec nepovažovala za důležité a protože jsem spíše technicky založená, byla jsem klidná. Říkala jsem si, že když si koupím kuchařku s recepty, mám vlastně návod, jak jídlo „uvařit“. Ale ejhle, ono to tak úplně není. Každá kniha receptů není použitelná.

Není kuchařka jako kuchařka

Jaké bylo moje překvapení, když v receptu stálo, že mám zahustit polévku jíškou, udělat bešamel nebo přepustit máslo. Uff. Přítel na telefonu není u vaření často účinný. Odpověď při dotazu na správnou hustotu vánočkového těsta, že to má být stejné jako na buchty, když buchty nepečete, je vám tak trochu k ničemu. Základem je tedy kvalitní kuchařská kniha. Tu poznáte snadno, najdete v ní, jak udělat jíšku, bešamel nebo přepustit máslo. Sice ne snadno, ale i takové se dnes dají ještě sehnat. Mojí kuchařskou biblí byla v prvních letech Kuchařka naší vesnice.

Berte vaření jako výzvu

Pokud chcete dobře vařit, musí vás to bavit. U mě se to zlomilo v covidové době. Byli jsme hodně doma, člověk hledal nové recepty, aby se vytrhl ze stereotypu. A taky byl dostatek času experimentovat. A pak přišel další milník. Změna chuti jednoho z našich dítek. Nejedná se o ztrátu chuti, ale její změnu. Některé potraviny změnily chuť, například Coca-cola chutná jako tráva. Jsou také potraviny, které se vůbec nedají pozřít, protože zapáchají a na chuť jsou odporné. Jejich použití při vaření pak není možné a to ani ve vývaru, jeden kousek kontaminuje celý pokrm. Postupem času jsem došli ke konkrétnímu výčtu tzv. zakázaných surovin.

Zakázané suroviny

Vaření bez některých surovin není těžké, obtížné je dosáhnout přijatelné chuti. Některé recepty, které se objeví v dalších článcích budou obsahovat suroviny bez omezení. V těch pro moji dceru pak musí být vynecháno následující: všechny druhy masa (kromě ryb), cibule, česnek, lilek, broskev, maracuja, vajíčka (s omezením, v malém množství a smíchané s jinými surovinami ho lze zařadit).

Tak a můžeme se do toho pustit. Můžete se těšit na recepty, které vám budeme postupně servírovat.


Recepty si můžete přečíst i v dalších článcích. Víte, jak vykouzlit skvělou majonézu bez vajec? Jak udělat výborné kuře po indicku? Nebo jak uvařit domácí šunku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close