Zvyknout si na Pratchetta trvá asi tak dvě knihy, pak je to ale návyk na celý život. Uvidíte Zeměplochu v celé své nádheře a zjistíte jak je to v reálu s hrdiny.

První 3 kníhy do Terryho Prattcheta co u nás vyšly. Upozorňuji, že níže se bude psát o obsahu knížek, takže to jsou vlastně SPOILERY a pokud si zrovna tyhle knížky hodláte přečíst, tak dál nepokračujte.

Barva kouzel

Poprvé se potkáváme s neschopným a smůlou pronásledovaným mágem Mrakoplašem a seznamujeme se s novým světem. Zeměplochou, které je placatá a nesou ji na zádech 4 sloni, kteří stojí na velké želvě ATuin. Ta volně pluje vesmírem.

Mrakoplaš se ne zrovna dobrovolně stane společníkem zahraničního turisty Dvoukvítka, který touží poznat dobrodružství, o kterém tolik četl. Jenže Mrakoplaš nikterak netouží po tom stejném a tak se ho snaží ovlivnit a dostat jinam.  Na druhou stranu, Dvoukvítkovo velké bohatství, které se ukrývá v truhle z myslícího hruškovníku, je také lákavé. Jo a ta truhla je vlastně magická věc, která má vlastní pravidla a vlastní uvažování. Pro pohyb má také vlastní nohy a nemá jich málo.

Barva kouzel kniha Terryho Pratchetta

Nejdřív oba dva hrdiny z velkého města Ankh-Morporku vyžene požár. Ten vznikl hned po tom, co Dvoukvítek, vlastním povoláním pojišťovák na jiném kontinentě, hospodskému vysvětlil princip pojištění – zaplatíš a když se něco stane, všecho ti díky „poji štěnic“ zaplatí zpátky. Kdo by to nechtěl vyzkoušet třeba s vlastní hospodou, zvláště, když zaplatil teprve první splátku, ale smlouva už je platná.

Pak naberou věci rychlejší spád a Mrakoplaš (který rozhodně nechce) s Dvoukvítkem (který je velmi nadšený) se postupně dostanou do chrámu pekelného boha, neustále bojují o život a také si zalétají na dracích. Nemalou roli v tom hraje hra v kostky, kterou hrají bohové zeměplochy. Ve snaze vyšachovat Mrakoplaše ze hry jim klidně Osud postaví do cesty horského trola.

Nakonec se dostanou do říše Krull na okraji Zeměplochy, tam kde oceán volně padá přes okraj. Nezapomínejme, že Zeměplocha je placka.  Krulané chtějí pomocí „želvonautů“ prozkoumat Velkou A´Tuin. Shodou zvláštních náhod se dostanou ke speciální výzkumné lodi, Mrakoplaš nestihne nastoupit a je vržen přes Okraj do nekonečného vesmíru.

Lehké fantastično

Pokračování knihy Barva kouzel. Je to jediné přímé pokračovaní v celé Zeměplošské sérii. Hned na začátku Mrakoplaše z nekonečného vesmíru zachrání a znovu se shledává s turistou Dvoukvítkem.

Na Zeměploše hrozí velké nebezpečí, želva A´Tuin změnila směr pohybu a s celým světem putuje k obrovské žhnoucí kouli. Hrozí zánik světa? Mágové zjistí, že na záchranu potřebují kouzla z Oktáva, což je kniha 8 největších kouzel.  Jenže shodou okolností už roky jedno z těchto kouzel chybí. Kdysi vlezlo do hlavy právě Mrakoplašovi a proto se nikdy skutečně kouzlit nenaučil. Prostě už v jeho hlavě na žádnou jinou magii místo nezbylo.

K Mrakoplašovi a Dvoukvítkovi se na další dobrodružné cestě přidává hrdina barbar Cohen (kterému je 87 let) a nesnáší polévky. K tomu je tam obětní panna Bethan, která je pěkně řízná a od rány i když na to díky krásné tvářičce nevypadá.

Lehké fantastično kniha Terryho Pratchetta obsah

I v téhle knížce se setkáváme se Smrtěm. Je to entita mimo čas a prostor, ale občas se snaží chovat lidsky. Jeho znakem je ŽE MLUVÍ VELKÝMI PÍSMENY a snaží se pochopit lidi. Z toho plyne dost zapeklitých situací, například nemá rád Mrakoplaše, protože ten ne a ne umřít.

Už to vypadá, že Zeměplocha shoří v žáru té obrovské blížící se rudé hvězdy. Nakonec Mrakoplaš přemůže nestvůry vypuštěné Tremonem, který přečetla jen 7 kouzel. Vysloví všech 8 kouzel z knihy Oktáva, tím zažehná nebezpečí. V okolí rudé hvězdy se z měsíců vylíhnou nové malé želvičky A´Tuin a putující Zeměpolocha se vrátí na svou bezpečnou dráhu.

Pak už se Dvoukvítek loučí s Mrakoplašem a vrací se domů. Věnuje mu své „zavazadlo“, tu chodící nebezpečnou truhlici. To je víc bohatství, než byl si mohl kdo přát, tak proč z toho nemá Mrakoplaš radost? Že by proto, že zavazadlo sluplo nejmocnější knihu Oktávo jako malinu?

Čaroprávnost

Tahle kniha je založena na malém omylu a trochu je i o bourání tradic. Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Stařičký kouzelník předal svou hůl právě narozenému osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk.

Hlavní postavou je tu osmiletá dívka Eskarina Kovářová, která žije v zapadlé horské vesničce Kyselá Prdel. Při narození omylem dostala kouzelnickou hůl. To je něco zcela nepřípustného, ženy se mágy nestávají, proto rodina hůl před holčičkou tají. Kromě Kováře o tajemství ví také porodní bába, místní čarodějnice Esmerelda Zlopočasná, zvaná Bábi.

Čaroprávnost kniha od Terryho Pratchetta

Eskarina roste a všichni s obavami čekají, jestli se její magické schopnosti nějak projeví. Bábi se ji snaží vyučit v čarodějnictví, aby naplnila Eskinu touhu po magii, a zároveň ji uchránila před tou pravou mocnou magií. Učí ji znát byliny, přírodu a trochu i magii. Bábi musí nakonec s pravdou ven, neboť kolem Esk se kumuluje magická síla a řekne Eskarině o jejím vyvolení. Dá jí její hůl a doporučí vzdělání na Neviditelné Univerzitě (což je škola pro mágy).

Esk je nadšená a hned se vydává na cestu, cestou se potká s čarodějem Ostrúhlema a koktavým chlapcem Simonem, který se má také učit na mága. Na univerzitě pak Esk žádá o možnost studia i když je jen malá holka a je to proti tradicím. Tomu se mágové vysmějí. Trochu to naštve Bábi a ta se rozhodne, že to může být i jinak. Kouzelnou hůl změní na koště a při úklidu chodem neviditelné univerziti Esk poslouchá přednášky a potkává se se Simonem.

Jako v každé správné fantasy knížce, i tady jsou příšery, které se musí přeprat. Eskarina přijde na to, že jsou vlastně živené naším vědomím a vírou a přemůže je, čímž mimochodem zachrání Simona. Na závěr knihy se Esk rozhodne, že pocitvé čarodějnictví je pro ni víc než uznání pitomých mágů a odejde.

Možná se mi to zdálo malinko jako love story, které z téhle knihy vykukovalo, ale je to teprve třetí knížka, dokonalé vtípky a jinotaje na každém rohu nás teprve čekají, stejně tak jako mistrovské příběhy Bábi Zlopočasné.


Knížky od Terryho Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším. Jaké jsou, a kolik jich napsal, se můžete dočíst ve článku Pratchetovky – fantasy knížky plné humoru a ironie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close