Úklid. Uff. Už zase. Dnes je venku krásně a já si říkala, jak bude příjemné jít na procházku. Jenže v bytě to vypadá jako po výbuchu. Než tohle uklidím, bude sluníčko už dávno pryč a s ním i ta super sváteční nálada. Jít ven, či nejít. Když půjdu, budu stejně myslet na to, že mne čeká návrat do chaosu a pohodovou náladu si neužiju…
Kolikrát už jste řešili podobné myšlenky? Dříve jsem to dělávala taky. Největší peklo pro moji pořádkumilovnou povahu nastalo, když jsem nastoupila na mateřskou. Do té doby uklizený byt, kde jsem měla všechno pod kontrolou, byl najdou vzhůru nohama. Vždycky když dcera usnula, řešila jsem dilema, uklízet nebo mít chvíli čas pro sebe. Na čtení, na odpočinek. Čas přečíst si maily, kouknout na internet. Když se narodila dvojčata, v bytě bylo jak na bojišti. Ale ten chaos měl i svoji pozitivní stránku. Bylo nutné najít řešení.
Úklid je v podstatě dlouhodobý “válečný” konflikt, kde na jedné straně stojíte vy se svým přesvědčením, že doma to chcete mít hezké a cítit se dobře, a na druhé straně je soubor věcí, které neustále nejsou tam, kde by správně měly být. Věčný boj ve všech domácnostech.
Odjakživa mám pocit, že úklid je ztráta času. Nejdříve je potřeba si to vyřešit sama v sobě. Problém není v úklidu, ale v hlavě. A cesta ven z toho je vcelku snadná. Tady je pár rad, jak na to.
Za prvé: Ukliďte na stolech
Ukliďte na stolech. Na všech. Když je jídelní stůl, konferenční stolek a třeba i bar čistý, žádné zbytečné věci, jen vázička, slánka, nějaká ta dekorace, působí uklizeně.
Za druhé: Ukliďte prádlo
Posbírejte oblečení, případně jiný textil a ukliďte ho do skříní. Pokud máte koše nevyžehleného prádla, tak samozřejmě ho nebudete dávat nevyžehlené do skříní. Prádlo urovnejte a kupu v koši (nebo koších) přikryjte třeba ručníkem. Dosáhnete tak uspořádaného vzhledu.
Za třetí: Srovnejte nábytek
Samozřejmě jen ten, s kterým se běžně pohybuje, nikdo po vás nechce, abyste přesouvali doma skříně. Přeci jen, jedna židle vysunutá a druhá přiražená ke stolu působí chaoticky. Srovnejte stůl, židle, křesla, stolek. Ať je vše na svém místě pěkně uspořádané, vytváří to harmonický dojem.
Za čtvrté: Dávejte věci na kupičky
Nastává čas pro systém kupiček a krabic. Pokud máte po skříňkách a na různých místech ještě věci, které působí rušivě, udělejte z nich úhledné kupky (myslím, třeba z časopisů, doručené pošty, složenek, letáků apod.). Není třeba panikařit, pokud něco nelze rychle srovnat do úhledného komínku, pak přišel čas pro krabice. Mějte po ruce vždycky nějaké hezké krabice či košíky. IKEA, Sonto nábytek a podobné obchody jich nabízí spoustu. Přebytečné věci do nich uložte.
Za páté: Zavřete dveře
Zavřete dveře do všech místností a omezte tak výhled do dalších pokojů, minimalizujete tím možnost vidět případné další nedostatky v úklidu.
A je to. Můžete se pustit do činnosti, kterou jste si plánovala s dobrým vědomím, že máte uklizeno, klidně může přijít i návštěva.
Možná teď někdo namítne, že je to jen takové povrchové, kosmetické… Ano, souhlasím. Rozhodně to nenahradí utření prachu, vysátí a vytření podlahy. Tomu se žádná nevyhneme. Stejně tak budeme muset jednou vyžehlit koše s prádlem, které jsem v bodě dva jen přikryly, a taky jednou budeme muset uklidit věci dočasně ukryté v krabicích. Tenhle rychloúklid špínu neodstraní, to je jiná kapitola. Spoustu úklidových činností nemusíme dělat denně, ale třeba jednou za týden. Zatímco věci, které vytváří dojem nepořádku, nejsou na svých místech neustále. A když použijete uvedené rady, nemusíte s nimi trávit více času, než je nezbytně nutné.
Zkuste to a uvidíte. Pocit, že máte víc času, a že je doma pořádek, stojí opravdu za to. Jo a možná budete překvapeni, jak rychle si tento systém osvojíte. A taky, že spoustu věcí, které jste dali do krabic vlastně vůbec nepotřebujete. Až budete jednou za čas krabice vyklízet, možná použijte metodu úklidu podle KonMari. O pokusu zatočit s věcmi v krabicích a s přebytečnými kupkami podle knihy od “uklízecí guru” paní Marie Kondo se můžete dočíst v jiném článku.
A jedna rada na závěr
To, zda máte naklizeno nebo rozházené věci z vás nedělá dobrou nebo špatnou s hospodyni. Myslete na sebe, zda se cítíte dobře, a neřešte, co si myslí ostatní.
S uklízením je to věčný boj, zkusili jsme bojovat podle moderních konmari plánů na úklid. Jaký je přístup k úklidu podle Marie Kondó?