Zvyknout si na knížky Terryho Pratchetta trvá asi tak dvě knihy, pak je to ale návyk na celý život. Svět Zeměplochy v celé nádheře nastavuje humorné i ironické zrcadlo nám všem, nejen hrdinům. Čarodějky na cestách je další příběh dámské čarodějnické trojice. Tentokrát je to na téma zápletek klasických pohádek. Najdete odkazy na Červenou Karkulku, Růženku, ale i Pána prstenů nebo Čaroděje ze země OZ.

Upozorňuji, že níže se bude psát o obsahu knížky, takže to bude vlastně SPOILER a pokud si zrovna tuhle knížku hodláte přečíst, tak dál nepokračujte.

Čarodejky na cestách

Když čarodějka sudička poslala svou hůlku Magrátě, roztočila tak kolo osudu nejen čarodějek, ale i malého království. Magráta totiž musí zabránit situaci, kdy si Popelka (Eliška) má vzít prince Agru (žábu), protože všechno není jak se zdá. Podle předpovědi jí NIKDO nesmí pomáhat, ale takový zákaz je takřka pozvánka pro Bábi Zlopočasnou a Stařenku Ogovou. Vydají se tedy do toho malého královstvíčka a mají s sebou i kocoura Silvera.

Čarodějky na cestách zažívají hodně dobrodružství, která by jinému mohla připadat jako nepříjemnosti, ale naše trojka z toho vždycky tak nějak spíš vytěží. Zjistí, že kouzelná hůlka vlastně neplní přání a umí tak nějak jen jedinou věc, vyčarovat dýni. Trochu omylem zabijí obávaného upíra, ochutnají absinth a zruší událost zvanou Torida, kdy mladíci štvou býky. Taky hrají karty a občas narazí na trpaslíka Casanovleze a na úklady, které jim do cesty staví jiná sudička.

Cesta je dovede až do míst, kde pohádky potkávají na každém kroku. Jen jsou v tomhle reálu pohádky malinko jiné, než v knížkách. Třeba vlk v Karkulce je dobrák a babička je trochu blázen. Taky se jim podaří probudit zámek plný spících osob a na hlavu jim spadne nějaký domek. Potkají trpaslíky co si zpívají „hej hou, hej hou“ a nakonec se jim skutečně podaří se dostat do království s tou plánovanou svatbou. Sice je tam nechtějí pustit a v cestě mají vysoké hradby, ale k čemu by jinak čarodějkám byla košťata.

Čarodějky na cestách

V Genově naštěstí narazí i na dobré osoby a díky tomu se dostanou k mocné bažinové vúdú čarodějce, paní Gogolové. Ta jim vysvětlí jak se věci mají a čarodějky se pak vypraví na zámek překazit svatbu Elišky a prince žáby. Princ žába totiž není žádný svatoušek a původního krále odstranil jedem. Jejich cesta k tomu, jak sňatek překazit, obsahuje hlavologii. To je vlastně zépůsob, jak naše čarodějky dělají kouzla. Tentokrát se rozhodnou opít kočího a lokaje, kočár promění v dýni a koně rozeženou. Tím pádem se Eliška nemůže dostat na bál a setkat se s princem.

Jenže zlá sudička to použije naopak a dýni promění v kočár, z myšek udělá koně a kočího a tím dá vzniknout klasické pohádce o Popelce.

Čarodějky musí znovu do akce, vplíží se na ples a místo Elišky podstrčí Magrátu. Ta je pod vlivem kouzla střevíčků a najednou věří své pohádce. Naštěstí je to Stařenka Oggová a trpaslík Casanovlez (největší milovník světa), kteří to vyřeší. Díky hodinovému stroji času princ nestihne Magrátu políbit před půlnocí a ona se probere.

Zjistíme, že za vším stojí zlá sudička Lilith a zjistíme také, že je to Líza, sestra Bábi Zlopočasné. Ta je nechá uvěznit a už se těší, že vše poběží jen a jen podle ní. Jenže jak to tak u čarodějek bývá, semele se najednou tolik věcí. Nakonec Lilith odchází do zrcadlového světa, ze Silvera je zase kocour, princ Agra (žába) objeví své pravé já (ropucha) a Eliška se stane královnou. Všichni jsou spokojení, tedy skoro všichni, a čarodějky se můžou vrátit domů.

Sem se všechny ty krkolomné a humorné situace ani nevejdou, ale je jich opravdu hodně co jich čarodějky na cestách zažily. Třeba v bažinách u vúdú čarodějky se potkáme se zajímavým kohoutem a zombie ze kterého se vyklube bývalý král, malinko se tu vyskytne i oblíbený Smrť…


Knížky od Terryho Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším. Jaké jsou, a kolik jich napsal, se můžete dočíst ve článku Pratchetovky – fantasy knížky plné humoru a ironie. Jednotlivé obsahy pak najdete taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close