Kdysi jsem vůbec nepila alkohol a občas se k tomu ráda vracím. Baví mě pozorovat okolí i samu sebe. Prostě koukat, co s ostatními dělá alkohol a co dělá se mnou nealkohol, hlavně když jsem ve společnosti alkoholu holdující. Takže čím nahradit alkohol je zajímavé téma.

Předesílám, že se nikdy nejedná o nějaké extra pijany, ale o takovou tu klasickou rozjařenou partu. S alkoholem (ale i bez něj) nás napadají neskutečně skvělé a moudré věci, které z perspektivy druhého dne už tak skvěle a moudře nevypadají. Prostě jiný úhel pohledu.

Ale chtěla jsem psát o tom, čím alkohol nahradit. Třeba když se rozhodnete si udělat „suchý“ měsíc, nebo prostě na nějakou dobu chcete vysadit a pozorovat, co to dělá s vámi, vaší psychikou a vaším tělem.

Takže jak na to a čím nahradit alkohol?

Zkusíme čaj

Pokaždé, když dostaneme chuť na sklenku vínka (nebo čehokoliv co vás z alkoholu láká), tak si začneme vařit čaj. Vyvineme tak nějakou zajímavou činnost, zaměstnáme se a nebudeme zlákání sklenkou s příměsí alkoholu. A hlavně! Dodržíme pitný režim.

Je to samozřejmě zdravé, a pokud si objednám čaj v hospodě, mám i trochu výmluvu. Každému bude jasné, že jsme asi nastydlí nebo máme jiný náběh na nemoc. Nemusíme tak dokolečka vysvětlovat, že teď zrovna nepijeme alkohol a odolávat vtipálkům se záměrem donutit nás vypít aspoň trochu. Znám to, nepila jsem až do 22 let. A oblíbeným sportem všech mých bratránků bylo vpravit do mě aspoň trochu alkoholu. Stal se z toho skoro rodinný sport a určitě byli zklamaní, že jsem nakonec alkohol ochutnala a to bez nich.

Čaj jako náhražka pití alkoholu

Zacvičíme si

Alkohol může uvolňovat, to je pravda. Na každého působí ale trochu jinak, někomu zvedá náladu, někdo je veselejší, někdo smutnější a někdo bohužel agresivní. Zvednout náladu umí adrenalin a serotonin. Takže si trochu zacvičte a tyhle látky vám náladu zvednou. Nemyslím cvičit v hospodě, ale třeba před tím než si tam půjdete posedět. Nebo i jindy v týdnu. A nebudete mít jen lepší náladu, taky budete mít lepší fyzičku a rozhodně budete zdravější.

Zkuste nealkoholický alkohol

Co pít místo alkoholu? Budete se možná divit, ale existuje ho spousta. Nealkoholickým pivem to jen začíná. Existuje velký výběr nealkoholických vín a to i šumivých. Hodně jsem jich vyzkoušela a není to špatné. Taky jsem vyzkoušela náhražka alkoholu – nealkoholický „tvrdý alkohol“, ale tam už tedy spokojenost nebyla. Možná jsem nenarazila na správnou značku, možná jsem po zkoušení vín byla namlsaná, ale tam ještě mají výrobci hodně co dolaďovat. Prostě ne všechen alkohol bez alkoholu je ten pravý.

Nealko vína mohu jen doporučit, opravdu mi chutnala a ve společnosti kamarádů řidičů se to dost ujalo. Lepší než dortík ke kávě. Takže ať už nikdo netvrdí, že není co pít místo alkoholu.

Budeme chudí (vtípek na závěr)

Nezaškodí trochu humoru, všechen alkohol něco stojí. Voda a čaj skoro nic, takže dejte výpověď a zkuste žít z mála. Na alkohol nám prostě peníze nebudou zbývat a přirozeně začneme pít vodu. Je to moc drastické a práce nás baví? Tak většinu svého platu dejme na dobročinnost a nechme si jen životní minimum. A je to tady, zase nám zbude jen na tu vodu a ještě budeme mít dobrý pocit J

Co nás čeká, když přestaneme pít alkohol?

Zhubneme

Zhubneme hlavně proto, že toho méně sníme. Alkohol je totiž jedním ze spouštěčů touhy po jídle. Dokonce i malá dávka alkoholu způsobí větší chuť k jídlu.

Pití alkoholu taky záludným způsobem navyšuje náš denní příjem kalorií. Alkohol obsahuje totiž takzvané prázdné kalorie, ty nemají pro tělo žádnou výživou hodnotu, ale rozhodně přispívají k tloustnutí.

Budeme lépe spát

Je pravda, že díky alkoholu lidé usínají rychleji, ale kvalita celého spánku je špatná. Alkohol prý narušuje normální průběh spánku, kdy se střídají fáze REM Non-REM spánku. Po alkoholu je člověk dehydrovaný a proto ho bolí hlava a někdy i svaly, to mu také nedovolí klidně spát.

Postel a dobrý spánek bez alkoholu
Kvalitnější spánek bez alkoholu je takřka jistota.

Takže po vysazení alkoholu možná nebude usínání tak rychlé. Ale když už usneme, budeme odpočívat kvalitně a další den bychom měli být odpočatí a tak nějak „chytřejší“. To proto, že se nám zlepší nálada i soustředění.

„Vzdát se alkoholu může být těžké, ale výhody stojí za tu námahu,“ tvrdí doktor Damon Raskin z Los Angeles, který se specializuje na léčbu různých závislostí.

Touha po sladkém

Tohle je jeden z mála negativních důsledků, které se možná objeví, když se rozhodnete přestat s alkoholem. Po konzumaci cukru se v mozku uvolní velké množství chemické látky zvané dopamin. To samé se stane také po požití drog nebo alkoholu. Dopamin způsobuje krásné až slastné pocity, uvolňuje a uklidňuje. Touha po dopaminu pak samozřejmě vede k další touze po cukru, v našem případě po alkoholu.

Chuť na sladké po vysazení alkoholu
Chuť na sladké. S tím musíme zabojovat každý sám.

Věděli jste, že například v 0,5 litru piva se skrývá 200 kcal, což odpovídá jedné koblize s marmeládou? Panák vodky obsahuje asi 100 kcal a 1,5 deci bílého vína má 105 kcal. Jaké je z toho ponaučení? Pokud přestaneme pít alkohol, začneme bez větší námahy hubnout. Tedy pokud ho nebudeme zároveň nahrazovat sladkými dezerty.

Vaše pleť se vyčistí

Po rozjařeném večírku, kde nejrůznější alkohol tekl proudem, si můžete všimnout, že vaše pleť nevypadá zrovna nejlépe. Alkohol totiž významně přispívá k vysušení pokožky. Při a po pití alkoholu dochází k rychlejší dehydrataci celkově a to není dobré nejen pro pokožku ale pro vás celkově.


Nikdo vás určitě nenutí přestat pít, ale občas se náhrada alkoholu může vyzkoušet. Čím nahradit alkohol už víte. A protože se může stát, že se u toho začnete nudit, co zkusit nějaký z našich receptů? Vyrobit domácí šunku, zkusit rychlý sýr nebo být ještě zdravější a vrhnout se na kapustové muffiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close