Erik a Stráže! Stráže! Další skvělé knížky ze Zeměplochy co byste si měli přečíst.

Knížky Terryho Pratchetta

Zvyknout si na knížky Terryho Pratchetta trvá asi tak dvě knihy, pak je to ale návyk na celý život. Uvidíte Zeměplochu v celé své nádheře a zjistíte, jak je to v reálu s hrdiny.

Dvě knihy, Erik a Stráže jsou každá z jiné části Zeměplochy, ale obě o někom, koho nutí být někým, kým být nechce. Jak se tomu hlavní hrdinové postaví? Pratchettovsky a nepředvídatelně.

Upozorňuji, že níže se bude psát o obsahu knížek, takže to jsou vlastně SPOILERY a pokud si zrovna tyhle knížky hodláte přečíst, tak dál nepokračujte.

Erik (původně Faust)

Na konci knihy Mgický prazdroj se mág Mrakoplaš při záchraně mladého chlapce (a největšího z mágů) propadl do země démonů i se svým „zavazadlem“ což je truhla z myslícího hruškovníku co má spoustu nožiček.

Náhle se ale objeví zpátky na zemi a to v pokoji démonologa Erica (je to kluk a je mu tak 14 let). Erik má samozřejmě, jak je obvyklé, 3 přání, které by Mrakoplaš měl splnit.

V pekle proto zavládne chaoss, protože samotný pán pekla se chystal Erika využít a zmanipulovat. A proto nakáže, aby hlídali, kdy k tomu vyvolávání dojde. Jenže (i když je šance jedna k milionu) i démon občas musí na záchod a zrovna v tom okamžiku se to stane a nahoru na svět pronikne Mrakoplaš. I když se snaží Erikovi vysvětlit, že není démon, vyslechne si jeho požadavky.

Jsou to taková klasická přání:

  • být vládcem všech království
  • mít nejkrásnější ženu světa
  • žít věčně

Jak to tak bývá, když si člověk něco přeje, stává se, že dostane úplně něco jiného. Hlavní heslo démonů a pekelníků totiž je jednoduché. Splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál.

A Mrakoplaš, i když neví proč, má najednou schopnosti démonů, tedy i schopnost plnit přání.

První přání se nějak zamotá tím, že Erik sice je nejobdivovanějším vládcem a králem snad všeho známého okolo. Ale to „okolo“ je vlastně jen prales a hlavním úkolem nejvyššího vládce je skončit jako obětina bohů. Naštěstí se z této situace díky Mrakoplašovým zvláštním zdrhacím instinktům dostanou, ale co dál?

Druhé přání vypadá nadějněji. Nejkrásnější žena historie byla krásná Eleonora. Erik a Mrakoplaš se ocitnou v dřevěném koni a bojují právě o krásnou Eleonoru (tady jasná paralela s Helenou Trojskou). Ale když přijde na věc, zjistí se, že krásná Eleonora už má 8 dětí a věkový rozdíl s Erikem je velmi velmi velmi nezanedbatelný. Což nemění nic na tom, že BYLA kdysi nejkrásnější ženou světa a že by si ji Erik teoreticky mohl vzít.

Kniha Erik od Terryho Pratchetta

Třetí přání se zdá jednoduché a jasné, ale žít věčně může také znamenat žít od začátku (stvoření) až po konec světa. Takže Erik se ocitne na počátku věků na nějakém novém světě, který byl zrovna stvořen a kde ještě není ani první jednoduchá bakterie. Od teď bude čekat miliony let, až evoluce vůbec něco provede. Naštěstí měl s sebou Mrakoplaš obložený chlebíček, který náhodou dostal od stvořitele. A ten mu náhodou upadl do vody…..tak díky obloženému chlebíčku vlastně vznikl život…nebo si to představujete nějak jinak?

Jelikož by věčný život asi byla pěkná nuda, zkusí se z toho dostat. Pentagram totiž může fungovat nejen na přivolávání démonů, ale možná i obráceně. A Eric je přece démonolog, takže to zkusí. Nakonec oba skončí v pekle. Tam je trochu nepořádek, kterého se dá, s pomocí několika spřízněných duší, využít. Oba se tak dostanou šťastně domů. Poučeni, možná nespokojeni, ale šťastní, že to mají za sebou.

I hlavní dějová linie tohohle démonského příběhu se sem vejde hodně ostrouhaná a to se nezmiňuji o dobrodružstvích papouška Pollyho, pekelném převratu démonů proti jejich králi, bojích v koňském zadku a jiných pratchetovských zápletkách. To se prostě nedá zkracovat, to se musí číst.

Stráže! Stráže!

Je to první kniha o policistech v Ankh-Morporku. O Karotkovi, jeho přátelích a o jejich kapitánovi Elániovi.

Karotka, náš hlavní hrdina, se dozvídá pravdu o sobě, není trpaslík jak si roky myslel, ale je nalezenec. Nikdy ho to nenapadlo i když má skoro 2 metry a rodiče mu jsou do pasu. Navíc mu otec sdělí, že se má vydat do světa, zapomenout na svou trpasličí vousatou přítelkyni Mátu a naučit se žít mezi lidmi.

Protože je hodný syn, poslechne a vydá se do Ankh-Morporku, největšího města. Na cestu dostane starý zubatý meč, který s ním prý byl v lese, kde ho kdysi našli. Protože četl knížku zákonů Ankh-Morporku rozhodne se stát členem Noční hlídky (nočním policistou).

Po přijetí do sboru dostane hodnost čekatele a zjistí, že jeho kniha zákonů je velmi stará a mnohé z ní už neplatí. Přesto se rozhodne sjednat ve městě pořádek a vrhne se do toho s pílí nováčka. Rozdává pokuty, zatýká, vysvětuje. Jeho nadřízený z něj šílí, ale Karotka má takové charisma, že vždy ze všeho vyjde v pořádku a ještě mají lidé okolo něj tendenci mu pomáhat.

Mezitím se ve městě začíná spiknutí proti Patricijovi a osvícené bratrstvo ebenové noci působí škody. Prakticky neustále opilý kapitán Elánius se rozhodne vystřízlivět a se svým týmem (Noby Nóblhóch, seržant Tračník a čekatel Karotka) se vrhá do pátrání. Pátrání ho zavede k chovatelce malých dráčků, lady Sibyle Berankinové a vypadá to, že mají co do činění s velkým drakem.

Osvícené bratrstvo toho draka opravdu vyvolá, ale neudrží ho pod svou kontrolou. Celému městu hrozí zhouba, některé jeho části jsou pobořené a vypálené. Strážnice Noční hlídky také už neexistuje ale od lady Sibyly dostanou jinou v bohaté čtvrti města. Nejspíš odměnou za to, že Elánius se postavil davu a zachránil všechny dráčky, které chovala.

Kniha Stráže od Terryho Pratchetta

Jenže drak zatím tak nějak moudří a rozhodne se, že právě on se stane králem. Prvním jeho krokem je spálení všech členů Osvíceného bratrstva ebenové noci. Dalším je, že chce každý měsíc jednu urozenou neposkvrněnou pannu k večeři. Ale těch urozených moc ve městě není, proto hned první volba padne na Sibylu. I když je už ženou v letech, splňuje podmínky (urozená a panna). Je připravena k obětování a připoutají ji k obrovskému kameni.

Elánia mezitím zbaví funkce (vyhozov), ale i tak pokračuje v pátrání, které ho zavede k někomu, kdo vůbec nebyl podezřelý. Dřív než to stihne říct, je uvězněn a dokonce se setká ve vězení s Patricijem. Ten si ve vězení užívá klidu a pohody a drezíruje tu krysy. Z vežení Elániovi pomůže knihovník (Orangutan) a vydají se spolu zachránit lady Sibylu. Stejný nápad samozřejmě mají i zbylí členové noční hlídky. Tračník se rozhodne draka zastřelit svým šťastným šípem. Jelikož je to šance jedna k 999 999 a ne přesně jedna k 1 000 000, víme jak to v pratchettovkách dopadá.

V poslední chvíli se malý dráček Errol, který vypadal velmi nemocně, rohodne vyzvat velkého draka na souboj, tedy alespoň to tak vypadá. Jenže nakonec se zjistí, že souboj nebude, protože je to láska. Společně oba (malý a velký) odletí někam daleko a pryč.

V paláci se zatím patricije pokusí zabít, ale Elánius zasáhne včas a nemalou roli v tom bude hrát Karotkův starý meč.

Noční hlídka funguje dál, Elánius má zpátky funkci a Patricij je spokojený. Občas se proslechne nějaká ta fáma zda se nevrátil král, ale to není podstatné.

Tohle je jen lehoučký začátek knížek o městské hlídce. O hrdinovi Karotkovi, kapitánovi Elániovi a mnoha dalších. S časem pak jejich příběhy nabývají na zajímavosti, čím více o každém víme, tím více mu držíme palce, tady aspoň já. A to včetně Nobyho Nóblhócha u kterého si ani člověk není jist, zda je to humanoid.


Knížky od Terryho Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším. Jaké jsou, a kolik jich napsal, se můžete dočíst ve článku Pratchetovky – fantasy knížky plné humoru a ironie. Jednotlivé obsahy pak najdete taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close