Zvyknout si na knížky Terryho Pratchetta trvá prý asi tak dvě knihy, pak je to ale návyk na celý život. Uvidíte Zeměplochu v celé své nádheře a zjistíte, jak je to v reálu s hrdiny. Které jsou ty dvě pravé ale není u každého stejné. Třeba právě kniha Soudné sestry, která má v sobě tři zajímavé a ironické čarodějky by mohla být ta pravá.

Upozorňuji, že níže se bude psát o obsahu knížek, takže to jsou vlastně SPOILERY a pokud si zrovna tyhle knížky hodláte přečíst, tak dál nepokračujte.

Soudné sestry

Je to skoro jako pohádka, nebo pohádková divadelní hra. Na začátku příběhu soudné sestry je vražda krále. Duch krále malého království Lancre se snaží nějak zviditelnit a poukázat na svého vraha. To se mu moc nedaří. S královskými převraty souvisí často vyhlazení celého rodu. Je tedy třeba odstranit i malého prince, to se nepodaří až tak dokonale, protože se k tomu přichomýtnou tři čarodějky. Esmeralda „Bábi“ Zlopočasná, Gyta „Stařenka“ Oggová a Magráta Česneková, to jsou naše soudné sestry. I když se čarodějky do takových věcí obvykle nechtějí míchat, často se zamíchají. Rozhodnou se ho chránit a malého prince Tomjana předají adoptivním rodičům, kteří jsou potulnými herci. Jeho královskou korunu ukryjí mezi divadelní rekvizity. Navíc mu dají do vínku, jak už to tak bývá, nějaké ty sudičkovské dary.

Soudne sestry od Terryho Pratchetta

Králem se stává vrah lord Felmet. Nemá ale království rád a království nemá rádo jeho. To se projevuje různě, ale mezi lidmi to způsobuje nepokoje. Čarodějky se snaží držet stranou, ale nějak se to zamotá a stařenka Oggová se ocitne na hradě v mučírně. Z toho si samozřejmě nic nedělá, protože počítá s tím, že na čarodějky si nikdo netroufne. Při osvobozování stařenky Oggové se potká Magráta s královým šaškem a přeskočí mezi nimi jiskra, což není u čarodějek až zas tak běžné.

U krále Felmeta slouží šašek, který mu poradí, že slova mají velkou moc a ukáže mu jak to funguje. Královstvím se začnou šířit pomluvy a s čarodějkami to vypadá nahnutě. Ty pochopí, že musí něco udělat a že je nutné použít skutečné kouzlo. Bábi tak použije jedno, které přesune království v čase o 15 let, ale nikdo to neví. Jen okolní svět o 15 let zestárnul, lidi v království ne. Protože Tomjan je tou dobou s kočovnou společností mimo království, tak je mu už dost let na to, aby se nějak vrátil. Sám ale neví, že je potomek krále, je šťastný a dobrý v tom co dělá. Je skvělým hercem.

Boj mezi Felmetem a čarodejkami nadále trvá a má skončit tím, že najatí herci předvedou hru o pravém králi – zaplacenou Felmetem. Tedy takovou, kde se potvrzuje, že čarodějky jsou špatné, že Felmet je právoplatným králem a že pravda je to, co vidíme na jevišti. Kouzlo slov má změnit vše. Na to si pozve právě slavnou kočovnou společnost i s Tomjanem. Při skutečném představení se ale věci trochu zvrtnou, objeví se pravá koruna a právoplatný dědic.

Jelikož se ale Tomjan nechce stát králem, stane se jím šašek, o kterém se zjistilo, že je také synem zesnulého krále Verence. Král šašek pak vládne Lancre jako dobrý král, jenž to se zemí myslel skutečně dobře a něco pro ni udělal. Země je spokojená a přestává se bránit.

Příběh je jednoduchý a je fakt prosycený humorem a ironií. Stojí za to. Je tu spousta odkazů na pohádky a jiné nám známé věci. Duch krále je rozhodně ukradený z Hamleta, sudičky dají miminku 3 sudby, čarodějky zkoušejí na hradě lest s jablky (sněhurka a sedm trpaslíků), na cestě Tomjanovi ukazují cestu tři stařenky. Jo a shodou okolností trvá první polibek mezi Magrátou a šaškem 15 let, kdo tohle trumfne. A je toho tam mnohem víc. A to se čarodějky teprve rozjíždějí. Knih o nich je víc.


Knížky od Terryho Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším. Jaké jsou, a kolik jich napsal, se můžete dočíst ve článku Pratchetovky – fantasy knížky plné humoru a ironie. Pod článkem najdete seznam všech knih Zeměplochy seřazených podle vydávání. A postupně k nim píšu obsahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close