Knížka Pohyblivé obrázky z cyklu Zeměplocha – krásný pohled na kouzlo Hollywoodu

Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Zvyknout si na knížky Terryho Pratchetta trvá asi tak dvě knihy, pak je to ale návyk na celý život. Svět Zeměplochy v celé nádheře nastavuje humorné i ironické zrcadlo nám všem, nejen hrdinům.

Tahle knížka je bezesporu poctou filmařům a filmovému průmyslu. Najdete tam snad všechno. Krásné herečky, intriky, filmařský slang, hlášky ze známých filmů, herce Rambonita Schwarcegrena, obří postavu ženy která nese malou opici na vysokou věž…..

Upozorňuji, že níže se bude psát o obsahu knížky, takže to bude vlastně SPOILER a pokud si zrovna tuhle knížku hodláte přečíst, tak dál nepokračujte.

Pohybylivé obrázky

Na Zeměploše existuje posvátný les Holly Wood (svatý les) a hned u něj žije strážce reality. Ten už je velmi starý a když zemře, uvědomí si (což je už dost pozdě), že udělal chybu, když si nenašel nástupce. Do světa tak začne pronikat holywoodská magie a není jasné, zda je dobrá či špatná. Začne to vynálezem osmicelulózy, promítáním prvního filmu a prvními filmovými agenty. U původního svatého lesa najednou tak nějak samo od sebe vznikne městečko Holly Wood.

Hlavním hrdinou je tu Viktor Grýnbaum, mladík s atletickým tělem a ulepeným knírkem, čirou náhodou jeho popis trochu sedí na Clarka Gablea. Vůbec ne hloupý ale spíš hodně mazaný člověk, který měl být studentem Neviditelné univerzity. Jenže když ho posedne kouzlo Holly Woodu, nedostaví se na další test a je vyloučen. To ho donutí zamyslet se, jakému zaměstnání se v životě bude věnovat. Kývne tedy na nabídku pracovat se Silverfishem na věcech okolo filmu.

A už se kola kamer roztáčení a produkce „pohyblivých obrázků“ běží jako na drátcích, kouzlo holywoodu zasáhne snad každého. Nejobyčejnější prodavač nechutných pouličních párků (pan Kolík Aťsepicnu) se stává producentem na výši a jeho plány neznají hranic. Co třeba 1000 slonů v jedné scéně? Co nenápadná reklama na chutná žebírka? Aby to bylo dostatečně barevné máme tu i psí hvězdu Laddie, mluvícího psa Gaspodu (ten mimochodem je i v dalších knihách a je to prohnaný skrček), filmového trolla s hvězdným jménem Rambonit M. Schwarzgren a klikaře (kameramana) Tátu Ptáčka.

Terry Pratchett pohyblivé obrázky

Viktor se tak seznámí s Ginger, která je jeho společnicí (herečkou) a natáčejí film Okraj proti Středu – každého napadne, že je to parodie na Sever proti Jihu. Tohle má být ten nej megafilm v historii, jen nikdo neuvažuje nad tím, že historie má zatím pár dní a týdnů.

Jako vedlejší, zdá se, dějovou linii tu máme příběh trolla Navážky, který se zamiluje do trollí zpěvačky a tanečnice Rubíny. Ona ho odmítá a on se snaží (u trollů je místo kytice strom a místo hudby hra na kámen) a pro nás lidi je to krásně romantické. Přestože ho zatím nechce, dál se snaží a o to víc ji bláznivě miluje.

Zamilovaný je ale i Viktor, do Ginger. Jenže zjistí, díky Gaspodovi, že Ginger ovládají nějaké divné síly a ona se každou noc snaží najít vchod do filmového chrámu. Při pokusu o záchranu Ginger dojde k závalu a nebýt psů a trollů, mohli i zahynout. Vchod pak raději zasypou, aby Ginger nemohla dál budit zlé síly.

Okraj proti Středu je hotov a plánuje se promítání v Ankh-Morporku. Fanoušci očekávají na herce a dav šílí. Při prvním promítání oživnou pohyblivé obrázky a z plátna tak vyleze obří Ginger, která míří k věži Neviditelné univerzity, aby vstřebala magii. Mágové s tím nemůžou nic udělat, protože by magií jen přilévali olej do ohně. Když se dočtete sem, najdete krásnou paralelu s King Kongem, jen trochu obrácenou. To ale nechám nevysvětlené, přece vás nepřipravím o všechna překvapení.

Lidé, zvyklí na filmové hrdiny, jsou přesvědčení, že je zachrání právě Viktor. Ten ale není žádný skutečný hrdina a nehrne se do ničeho. Ale jak už to bývá, nakonec poslechne a město zachrání. Samozřejmě má pomocníky, nám známého knihovníka orangutana a Kvestora z univerzity.

Po bitvě dá Viktor knihovníkovi knížku, kterou našel na pláži u mrtvoly strážce reality. Při překládání zjistí, že Ginger nebyla posedlá zlou silou, ale že ve skutečnosti chtěla svět zachránit. Po tomhle zjištění spěchají do Holly Woodu, aby ten svět zachránili. Město je němé a kdokoliv do něj vejde, taky oněmí. To proto, že v pohyblivých obrázcích zatím nebyl dosud vynalezen zvuk. Proto se Viktor s Ginger domlouvají díky školní tabulce s křídou a jdou pak k zasypanému filmovému chrámu.

Tam troll Navážka drží strop, aby se zase nepropadl a uvnitř jsou všichni z celého Holly Woodu, sedí na sedadlech jako v kině a dívají se na pohyblivé obrázky. Nejdou vůbec probudit dokud Viktor s Ginger nenajdou gong, na který chtějí zabušit. Paličku nemají, tak jim pomůže se svou pověstnou obratností a chytrostí troll Navážka. Díky zvuku gongu se probudí zlatý strážce a svět Zeměplochy je zase jednou zachráněn.


Knížky od Terryho Pratchetta patří k mým nejoblíbenějším. Jaké jsou, a kolik jich napsal, se můžete dočíst ve článku Pratchetovky – fantasy knížky plné humoru a ironie. Jednotlivé obsahy pak najdete taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close