Říká se, že chůze je nejzdravější druh pohybu. A pokud máte rádi procházky nebo túry do hor, pořiďte si pomocníky – hole. Rozproudíte pořádně svůj krevní oběh, zapojíte více svalů a spálíte více kalorií. Navíc se nadýcháte čerstvého vzduchu a za hezkého počasí se i pokocháte pohledem na okolí. Nezapomeňte ale na to, že každé z holí jsou vhodné na jiný druh chůze.

Základní rozdíly

Hole pro nordic walking jsou jiné než hole pro treking. Jinak vypadají, jinak se používají. Hole pro nordic walking byly zkonstruované pro chůzi zatímco trekové hole jako opora při lezení (zejména po horách). Každý z těchto pohybů je jiný a proto jsou rozdílné i oba druhy holí.

Nordic walking hole

Jak už samotný název napovídá („nordic walking“ znamená v překladu „severská chůze“) má původ je v severských zemích. Není se čemu divit, běhání na lyžích se tam těšilo a dodnes těší velké oblibě a běžci potřebovali tréninkovou aktivitu i v době, kdy nebyl sníh. Technika používání holí napodobuje právě běh na lyžích tzn. hole se zapichují za tělem a pomáhají mu s pohybem vpřed. Ruka při pohybu za tělo hůl pouští, proto je hůl nahoře opatřena tzv. rukavičkou (na rozdíl od trekové, která má jen poutko). Další rozdíl najdeme na druhém konci. Hole jsou dole opatřeny sešikmenou botičkou, její tvar je ideální pro odrážení se pod úhlem.

nordic walking hole
Hole vhodné pro nordic walking – na fotce je dobře vidět tzv. rukavička, díky které vám bude hůl dobře držet na ruce.

Trekové hole

Trekové (či trekingové) hole se zapichují před tělem. Jejich účelem je pomoci svému majiteli k lepšímu udržení stability při chůzi, zejména v horském nebo náročném terénu a při chůzi s těžkým batohem. Hole se drží v ruce po celou dobu chůze, držadlo je silnější, spíše podobné tomu u hůlek pro sjezdové lyžování a mají jen poutko. Jiný je i spodní konec, tam je kovový hrot. Na rovnějších tvrdých cestách se na hrot někdy nasazuje botička, pro trekové hole je rovná (má tvar zakulaceného špuntu). Trekové hole mívají silnější průměr a bývají 3-dílné. Díky teleskopickému systému je lze pro chůzi do kopce zkrátit a z kopce prodloužit, jsou skladné, složené se vejdou třeba i do batohu.

trekové hole
Trekové hole mívají jen obyčejné poutko, podobně jako hůlky pro sjezdové lyžování.

Za zmínku ještě stojí

Doba se posouvá a s ní i vývoj sportovních potřeb. U trekových holí se dnes můžete setkat třeba i s odpružením (antishock systémem), který tlumí nárazy a proto je pohyb více šetrný k vašim kloubům. To oceníte na tvrdších terénech a na skalách. Rozdíl mezi antishock a klasickou holí je často přirovnáván k jízdě na odpruženém a neodpruženém kole.

Turistika s holemi

Příznivci nordic walkingu, který je regulérním druhem sportu, se někdy dívají skrz prsty na obyčejné turisty nebo starší ročníky na procházkách s holemi. Nenechte se tím ale odradit. Pořiďte si takové, které nejlépe odpovídají příležitostem, stylu chůze i terénům, které preferujete. Důležité je být spokojený a vyčistit si hlavu na čerstvém vzduchu.


Nordic walking i trekové hole najdete v nabídce skoro každého eshopu se sportovním zbožím. Můžu doporučit například insportline.cz nebo 4camping.cz. A že je využijete i na dovolené, o tom si můžete přečíst v našem článku Aktivní dovolená – hory, kolo nebo řeka?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close