Práce z domova, pro kterou už zdomácnělo anglické slovo home office, je dnes na denním pořádku. Lidé i firmy se ale stále dělí na její příznivce a odpůrce. Mají k tomu své oprávněné důvody a proto nelze nalézt univerzální odpověď, zda je to správné řešení nebo ne. 

Nechci teď řešit, kdo je a kdo není příznivcem práce z domova a proč. Všechno je závislé na více vzájemně se ovlivňujících a doplňujících faktorech. O jakou práci jde, jaké k tomu je potřeba prostředky nebo vybavení, jak jsou nastaveny procesy ve firmě, jak je zdatný uživatel elektronických zařízení…. Chci mluvit o tom, jak to zvládnout. 

Režim je základ

Home office není pro každého. Potřebujete zodpovědnost a disciplínu.

První rada: Dodržujte podobný časový rozvrh, jako jste zvyklí z kanceláře. Jen ranní cestu do práce můžete nahradit krátkým cvičením a “kávu s sebou”, kterou si kupujete po cestě, si vychutnejte v klidu u svého stolu. Vytvořte si svůj nový ranní rituál. Výhodou je úspora času, který nemusíte investovat do cestování. 

Druhá rada: Začněte seznamem úkolů pro daný den. A pak podle něho postupujte. Naplánujte si i pauzy a dodržujte je.

Třetí rada: Zapomeňte na všechny běžné domácí činnosti a úklidy, ty do pracovního dne nepatří, věnovat se jim budete až po “pracovní době”. 

Jak na to, když nemáte ideální podmínky

Malý prostor? Nevadí, stačí vám stůl a židle. Ideální by bylo mít pracovnu nebo alespoň pracovní kout. Můžete se spokojit i s jídelním stolem. Rozložte si na něj věci jak jste zvyklí. Pokud není jiná možnost než sdílet místnost s jinou osobou, posaďte si tak, abyste na ni neviděli a pak si dejte do uší sluchátka. Pokud vás ruší hudba, pusťte si třeba šumění lesa.

Práce z domova není dovolená

Práce z domova je taky práce a v mnoha ohledech může být efektivnější než v kanceláři. Nemáte prostoje, netrávíte čas povídáním s kolegy o nepracovních věcech, cally místo porad bývají zpravidla také efektivnější. Uděláte více práce za kratší čas. Rozhodně to není dovolená. A pokud si to někdo myslí a nebo nepracuje, pak nemá home office, ale fláká se. Plete si pojmy a dojmy.

Jednu nevýhodu home office opravdu má. Pokud nejste stoprocentní introvert, začne vám být po nějakém čase tak trochu smutno. Hlavně, pokud jste byli zvyklí na větší přátelský kolektiv. Jednoduše vám ti lidé chybí. I na to je lék. Pracujte na terase, zajděte pracovat do kavárny, vyrazte si zacvičit, naplánujte si výlet s kamarády. Vyvažte dopolední samotu, odpolední společností. 


Práce z domova, znamená omezený prostor a často i omezené množství pohybu. Doporučuji si koupit chytré hodinky a nastavit si svoje cíle. Třeba aby vám každou hodinu připomněly, že máte ujít 250 kroků. O chytrých hodinkách jsem psala v článku: Jak jsem dostala fitness hodinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close