Hned na úvod musím upřesnit, že „vydat“ a „napsat“ není to stejné. Nejsem autorem knihy, ale tím, kdo napomohl knize na svět, zejména svou finanční a morální podporou. Jak se stalo, že mám vydavatelství a internetový obchod Fortbooks.net s knihami o bunkrech a vojenské historii? O tom vám povyprávím někdy jindy. Dnes je téma, jaké to je vydat knihu?

Pojďme nahlédnout do zákulisí. První bývá zpravidla myšlenka. A je jedno, zda jde o beletrii nebo naučnou knihu. Hned pak následuje nadšení. Kolem nás žijí stovky lidí, kteří se zajímají o historii, jejich podmnožinou jsou pak zájemci o vojenskou historii a ještě užší skupinka jsou tzv. „bunkráci“. Někteří jsou více aktivní ve spolcích, které rekonstruují bunkry a provozují v nich muzea, jiní se zabývají badatelstvím. Dovolím si tvrdit, že autory knížek o opevnění jsou v České republice zpravidla amatérští badatelé a opevnění je jejich celoživotním hobby. A tak to bylo i v případě poslední knížky vydané vydavatelstvím Fortbooks: Řopík – výstavba legendy československého opevnění, jejímiž autory jsou Oldřich Gregar, Ladislav Čermák, Jan Lakosil a Tomáš Svoboda. Základ knihy ležel v šuplíku Oldy Gregara několik let.

Řopík
Titulní strana knížky

Řopík je legenda

Knih o politické situaci před 2. světovou válkou a důvodech výstavby opevnění i popisu plánovaného stavu bylo napsáno více, Oldova myšlenka ale byla trochu jiná, cílem bylo podrobně zmapovat a popsat proces výstavby nejrozšířenějšího typu opevnění tzv. ŘOPÍKU. Od vytyčovacích prací, přes betonáž až po maskování. K tomu přidal spoustu zajímavých informací o práci a životních podmínkách lidí, kteří na výstavbě pracovali. Vytvořit stovky nádherných výkresů a desítky stran texu spolykalo obrovské množství hodin Oldova času.

Ukázka z knihy
Bunkry mohou mít různá maskování, i tuto otázku kniha řeší

Jak vznikne kniha? Kdo za tím stojí?

Poklad v podobě rukopisu Olda vytáhl ze šuplíku a dal nám ho se slovy, ať si s tím děláme co chceme, že bude moc rád, když knížka spatří světlo světa. Obdivuji jeho práci a jsem vděčná za důvěru, kterou vložil ve zkušený tým spoluautorů. Ti doplnili text a přinesli spoustu neokoukaných dobových fotek. Proces sestavení knihy a vytvoření sazby pro tiskárnu, trval několik měsíců. Desítky změn, úprav, korektur, diskusí. Některé věci se nemají uspěchat. A někdy to ani nejde, protože se tomu věnujete po pracovaní době, ve svém volném čase.

Z brožurky barevná kniha v pevné vazbě

Počet stran knihy postupně narůstal a my si najednou uvědomili, že udělat to jen jako brožuru by bylo škoda. Nakonec proto padlo rozhodnutí o barevném tisku a pevné vazbě. A najednou byla na světě „pořádná kniha“. Na rozdíl o jiných neměla do poslední chvíle jasné jméno. Pár slov, které mají charakterizovat, co je obsahem téměř dvousetstránkové knihy… I to se nakonec podařilo. Řopík je totiž opravdu legenda mezi bunkry.

A víte, který okamžik je na vydání knihy ten nejtěžší? Není to rozhodnutí ji vydat, sestavit, korigovat, sehnat peníze. Je to doba mezi zadáním knihy do tiskárny a chvílí, kdy ji poprvé otevřete. Čekáte s napětím, zda všechno bylo správně připraveno, zda vyjde kvalitně tisk i vazba, zda jste někde neudělali chybu. Trochu se bojíte, zda realita bude odpovídat představám. Je to adrenalin. Chvíle, kdy už s tím nemůžete nic dělat, jen čekat.

Na začátku článku jsem položila otázku, jaké to je vydat knihu? Povznášející! A věřte, že ten pocit stojí za to. Kdo očekával anotaci knihy, nemusí být zklamán. Stačí se podívat na stránky vydavatelství Fortbooks.

A na závěr ještě jedno tajemství. Víte o tom, že nové knihy krásně voní? Papírem a tiskařskou barvou. Ne? Tak až si příště koupíte novou knížku, otevřte jí a přivoňte si k ní.


Kamarád Olda Gregar nás navždy opustil jen pár týdnů po vydání knihy. Měl z ní obrovskou radost a my jsme rádi, že jsme ji i s ním stihli pokřtít a oslavit. Dnes už na nás kouká z „bunkrologického nebe“. Moc děkuji svému manželovi Láďovi a kamarádům Tomášovi a Hozovi, že věnovali přípravě knížky stovky hodiny svého volného času. Je to ocenění celoživotní práce vzácného člověka, jakým byl Olda Gregar. Každý, kdo máte nějaké sny a cíle, nebojte se pustit do jejich realizace. A hlavně to neodkládejte, nikdy nevíte, co vám život přinese další den.

One thought on “Splnil se mi sen. Vydat pořádnou knihu o bunkrech

  1. Povedená kniha, oproti ostatním z oblasti této problematiky je jiná, čtivá i pro laiky. Formát a i provedení je skvělé, kvalitní papír i vazba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close